Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu urządzeń, ale do głównych należą panele fotowoltaiczne, które mogą być zamontowane na dachu lub gruncie – w zależności od nasłonecznienia. Kolejnym urządzeniem jest inwerter (falownik) przekształcający prąd stały w zmienny – ten drugi jest potrzebny do działania urządzeń elektrycznych. Żeby każda instalacja fotowoltaiczna była bezpieczna, musi zostać wyposażona w zabezpieczenia przeciwnapięciowe. To sprawia, że instalacja jest chroniona na wypadek uderzenia pioruna lub przepięć. Ważne są również elementy montażowe wchodzące w skład systemu fotowoltaicznego.

Zasada wytwarzania prądu

Instalacja fotowoltaiczna wymaga wymiany tradycyjnego licznika prądu na dwukierunkowy. Zakład energetyczny jest zobowiązany do tego w ciągu 30 dni po zgłoszeniu wykonania instalacji przez prosumenta. Licznik dwukierunkowy umożliwia bilansowanie energii, którą prosument produkuje i wysyła do sieci oraz pobiera. Taki bilans jest niezbędny w celu rozliczenia z zakładem energetycznym. Jednak prosumenci, którzy wytworzą nadwyżki energii nie mogą jej odsprzedawać, lecz muszą wysyłać do sieci publicznej. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii rozliczenie zakładu energetycznego z prosumentem odbywa się wyłącznie bezgotówkowo. Oznacza to, że nie może otrzymać zapłaty w formie finansów za nadwyżki prądu, który wysyła do sieci. Natomiast zakład energetyczny może się z nim rozliczyć za pomocą energii elektrycznej. Dlatego kluczową rolę pełni wykonanie instalacji o mocy adekwatnej do poboru prądu przez gospodarstwo domowe. Rozliczenie natomiast przebiega następująco:

  • 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 10 kW),
  • 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 50 kW).

Instalacja fotowoltaiczna zasilana jest energią słoneczną, dlatego prosumenci, którzy wyprodukują nadmiar energii latem, mogą korzystać z niej w zimie, gdy słońce świeci o wiele słabiej. Każdy prosument ma prawo do wykorzystania wytworzonej nadwyżki energii przez 365 dni, licząc od momentu wysłania do sieci publicznej. Istnieją systemy fotowoltaiczne, które nie muszą być podłączone do sieci, lecz magazynują nadmiar energii w specjalnych akumulatorach. Dzięki temu energia zgromadzona latem, może być wykorzystywana w zimie. W takim przypadku prosument zatrzymuje nadwyżki energii dla siebie i może je w 100% wykorzystać. Jednak najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest podłączenie sieci fotowoltaicznej do publicznej, pomimo że prosument nie otrzymuje w 100% wykorzystanej energii.

Jak wygląda montaż?

Instalacja fotowoltaiczna w większości domów jest podłączana do bieżącej instalacji elektrycznej. Dlatego przyszły prosument nie ponosi dodatkowych kosztów. W przypadku planowania systemu fotowoltaicznego w nowym domu, należy uwzględnić kilka kwestii. Pierwszą jest umieszczenie falownika obok głównej rozdzielnicy. Następnie należy zaplanować miejsce zamontowania bezpieczników, licznika oraz inwertera. W celu zaplanowania instalacji fotowoltaicznej o odpowiedniej mocy, warto spotkać się z doradcą, który opracuje szacunkowe roczne prognozy zużycia prądu.

Jak powstaje prąd w instalacji fotowoltaicznej?

Do wytwarzania energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej potrzebne jest słońce. Promienie słoneczne docierają do paneli, w których wywołują ruch elektronów. Dzięki temu powstaje prąd stały, który przesyłany jest do falownika przetwarzającego go na prąd zmienny – taki, który płynie w gniazdkach. Napięcie wytarzane przez system fotowoltaiki wypiera to, które płynie z sieci publicznej. Natomiast nadwyżki prądu zostają magazynowane przez zakład energetyczny, który je kumuluje. Na podstawie bilansu następuje rozliczenie zakładu z prosumentem.

Dotacje do instalacji fotowoltaicznej

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na założenie instalacji fotowoltaicznej, dzięki programowi ,,Mój prąd”. Z dopłat mogą skorzystać jedynie osoby fizyczne. Dotacje przeznaczone są tylko dla instalacji o mocy od 2 kW do 10 kW. Program ,,Mój prąd" może pokryć 50% kosztów związanych z instalacją systemu, ale kwota ta nie może przekraczać 5000 zł. Dotacja nie jest objęta podatkiem dochodowym i mogą ją pozyskać właściciele domów, którzy zainstalowali system fotowoltaiki po 23 września 2019 r. Natomiast instalacje, które zostały wcześniej zamontowane, nie podlegają dopłatom. W celu uzyskania dofinansowania należy złożyć stosowny wniosek, który znajduje się na stronie gov.pl. Wypełniony wniosek można dostarczyć osobiście do siedziby NFOŚiGW w Warszawie, wysłać pocztą tradycyjną lub elektronicznie. Decydując się na elektroniczne złożenie wniosku, po zalogowaniu się do systemu na swoje konto należy przesłać kopie faktur, które potwierdzają zamontowanie instalacji, koszty kwalifikacyjne oraz wymagane zgody. Beneficjent, który złożyć prawidłowo wypełniony wniosek, zostaje powiadomiony o decyzji drogą elektroniczną.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od cen prądu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Również dopłaty w programie ,,Mój prąd" zachęcają do zamontowania odnawialnego źródła energii fotowoltaicznej.