Jak działają przekaźniki monostabilne?

Monostabilność może być stosowana na przykład w systemach alarmowych lub systemach oświetlenia. W tym pierwszym przypadku przekaźniki sterują czuwaniem systemu. W przypadku oświetlenia sterują czasem włączenia światła.

Przekaźniki monostabilne służą do sterowania impulsem. Można powiedzieć, że działają one „na raz”. Kojarzą się z pojedynczą akcją. Sterowanie monostabilne określane jest często mianem sterowania impulsem. Ten impuls może trwać konkretny czas. Długość impulsu może być ustalana według zapotrzebowania i wymagań konkretnego systemu. W każdym przypadku impuls jest zamknięty w ramach czasowych, które zostały wcześniej ustalone przez użytkownika. Przykładem sterowania monostabilnego może być wciśnięcie dzwonka do drzwi. Wykonujemy pewną czynność (wciśnięcie przycisku), ale nie musimy już wyłączać jego działania. Podobnie jest w przypadku pilota. Naciskamy go raz, włączając odbiornik, a elektronika po określonym czasie sama dokonuje wyłączenia. Analogicznie odbywa się to w przypadku systemów alarmowych i sterowania czuwaniem. Impuls jest podawany na wejście i w ten sposób centrala wchodzi w tryb dozoru. Kolejny impuls spowoduje wyłączenie czuwania. Innym przykładem może być system sterowania drzwiami i bramą oraz kontrolery przejścia. Po przyłożeniu karty do czytnika system wysyła impuls do siłownika bramy bądź elektrozaczepu. Impuls powoduje otworzenie bramy. Tak właśnie działa przekaźnik monostabilny.

Czym charakteryzują się przekaźniki monostabilne?

Cechą charakterystyczną przekaźników monostabilnych jest niezawodne działanie, bezawaryjność oraz odporność na uszkodzenia. Przekaźniki tego typu są przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Dlatego też sprawdzą się w wielu różnych systemach. Największą popularnością cieszą się przekaźniki monostabilne 230 V oraz 12 V.

Na uwagę zasługuje również stosunkowo prosty montaż tego typu przekaźników. Dodatkowym atutem jest także nieskomplikowana obsługa. Ważną funkcją przekaźników monostabilnych jest opcja przywołania i resetu. Dzięki temu użytkowanie omawianego rozwiązania jest znacznie prostsze.

Przekaźniki monostabilne są przystosowane do montażu na szynie DIN 35 mm. Mogą być również montowane do mocowań w panelu oraz w puszkach instalacyjnych. Wytrzymałość mechaniczna i elektryczna to kolejne atuty przekaźników. Na uwagę zasługuje także wyższa kultura pracy w porównaniu do przekaźników elektromechanicznych.

Duży wybór przekaźników monostabilnych proponuje sklep hazbi.com. Wszystkie oferowane tam przekaźniki spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Szczegółowa specyfikacja techniczna dołączona do każdego produktu pozwala wybrać model idealnie dopasowany do określonych zastosowań.