Przez długie lata system sieci elektroenergetycznych w państwach bałtyckich był zsynchronizowany z rosyjskim. By w pełni wykorzystać unijny rynek energii konieczna jest integracja z sieciami europejskimi. Projekt właśnie wkracza w drugą fazę. Regulatorzy z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali umowę o podziale kosztów transgranicznej synchronizacji systemów bałtyckiego i europejskiego. Ta decyzje otwiera możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych.
Sieć przesyłowa. Fot. Lukasz Pajor/Adobe Stock
- Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie o kosztach synchronizacji sieci elektroenergetycznych
- Dzięki temu operatorzy systemów przesyłowych wspólnie wystąpią o dofinansowanie z UE
- Maksymalne wsparcie to 75% kosztów inwestycji
Uzgodniono, że koszty inwestycji w integrację systemów poniosą operatorzy systemów przesyłowych (OSP) poszczególnych krajów. Łączna wartość drugiej fazy projektu wynosi około 1,22 mld EUR (bez dofinansowania unijnego). Polskie Sieci Elektroenergetyczne, krajowy OSP, poniesie wydatki w wysokości 535,76 mln EUR. W przypadku Litwy jest to kwota 474,01 mln EUR, Estonii – 110,60 mln EUR, a Łotwy – 99,50 mln EUR.
Cieszę się, że krajowe organy regulacyjne we wszystkich czterech krajach, zdając sobie sprawę ze znaczenia integracji z europejską siecią kontynentalną, zapewniły płynny proces koordynacji projektów i skuteczną współpracę. Potwierdza to podpisana wspólna umowa w sprawie transgranicznego podziału kosztów, która zapewnia dalszą realizację projektu – powiedziała Inga ilienė, przewodnicząca VERT, litewskiego regulatora.
Zawarcie porozumienia było konieczne, by OSP z czterech państw mogli razem złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o dofinasowanie inwestycji (do 27 maja br.). W ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) wsparcie może wynieść maksymalnie 75% kosztów projektu. Pozwoli ono na zmniejszenie wzrostu cen przesyłu energii elektrycznej spowodowanych kosztami inwestycji.
Druga faza przedsięwzięcia będzie polegała na modernizacji sieci przesyłowych, ich rozbudowie i wzmocnieniu systemów sterowania niezbędnych do synchronizacji. Inwestycja uwzględnia podmorskie połączenie Polski i Litwy (Harmony Link). Litwa planuje też m.in. budowę rozdzielni 330 kV i doprowadzającej do niej linii przesyłowej, a także dwóch kompensatorów synchronicznych. Integracja zakończy się po zrealizowaniu trzeciego etapu do 2025 r.
Przeczytaj także: Krajowy System Elektroenergetyczny zabezpieczony przed Covid-19
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.