• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Samochody elektryczne pod kątem smogu

Opublikowano: 04-05-2020 Źródło: healpolska.pl

Polska znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie. Ma to związek nie tylko z niewłaściwym paleniem w piecach, ale również przewagą samochodów spalinowych na naszych drogach. Szczególnie jest to widoczne w większych miastach, gdzie poziom emisji znacząco wykracza ponad obowiązujące normy. Nie da się wyeliminować pojazdów z dróg, można jednak zastąpić te spalinowe bardziej ekologicznymi. Z roku na rok obserwuje się coraz większą popularność samochodów elektrycznych. Czy można zatem nazwać je sposobem na walkę ze smogiem?


Czym jest smog i jak nam szkodzi?

Niemalże na każdym kroku stykamy się z tematem smogu i jego negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Jednakże najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, czym on tak właściwie jest. Owszem, umiemy wskazać jego przyczyny i dzięki temu powiedzieć, czy w danym dniu on występuje – to jest widoczne gołym okiem, ale jego skład pozostaje dla nas zagadką. Smog sam w sobie jest zjawiskiem, które można zaobserwować poprzez gromadzenie się nadmiernej ilości pyłów zawieszonych w powietrzu. Jego koncentracji sprzyjają takie warunki atmosferyczne, jak m.in. brak wiatru czy też mgła. Zawiera on w głównej mierze tlenek siarki, tlenki węgla, tlenki azotu, pyły i sadzę oraz węglowodory.

Fot. Nischaporn/Adobe Stock Fot. Nischaporn/Adobe Stock

Wszystkie przeprowadzane badania na temat wpływu smogu na nasze zdrowie jasno pokazały, że nie jest on dla naszego organizmu obojętny. Wręcz przeciwnie – stanowi on zagrożenie dla naszego zdrowia, a czasem także życia. Świetnie obrazuje to infografika. Można na niej bezpośrednio zobaczyć, w jaki sposób pył zawieszony w powietrzu oddziałuje na nasz organizm. W głównej mierze smog negatywnie wpływa na układ oddechowy i krążenia. Może on powodować m.in. powstawanie astmy, alergii, ale również nowotworów. Trzeba sobie powiedzieć jasno i dosadnie – smog to cichy zabójca. Otacza nas z każdej strony i trudno się przed nim uchronić. Z tego względu niezwykle ważne są wszelkie działania mające na celu ograniczenie jego emisji oraz zdanie sobie sprawy, że skuteczność walki ze smogiem jest zależna wyłącznie od każdego z nas.

Samochody elektryczne, czyli w jaki sposób można ograniczyć emisję spalin

Użytkowane w Polsce samochody osobowe są na drugim miejscu (zaraz po piecach na paliwa stałe) w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Oba te czynniki mają związek z emisją niską. W Polsce organizowanych jest wiele działań, mających na celu ograniczenie tej emisji, m.in. poprzez dopłaty do wymiany kotłów. Jednakże nawet jeśli wszyscy będą posiadać właściwe piece, to problem smogu nie zniknie. Po ulicach w dalszym ciągu będą jeździć pojazdy, które z rur wydechowych będą emitować szkodliwe substancje. Czy można w takim razie jeździć ekologicznie?

Samochody elektryczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Przekłada się to bezpośrednio na ich dostępność – większość czołowych producentów ma w swoich ofertach tego typu pojazdy. Póki co są one niestety dość drogie, ale istnieje możliwość otrzymania dofinansowania do zakupu (choć raczej trzeba w tym przypadku mówić o zwrocie części poniesionych kosztów).

Fot. madscinbca/Adobe Stock Fot. madscinbca/Adobe Stock

Są za to o wiele tańsze w utrzymaniu – nie posiadają takich elementów, jak np. sprzęgło czy też filtry, w związku z czym narzędzia dostępne tutaj możesz wykorzystać do innych prac w garażu. Dodatkowo, z roku na rok maleją ceny baterii, a co za tym idzie – cena elektryków zaczyna być podobna do spalinówek. Samochody elektryczne są praktycznie bezemisyjne – wydzielają wyłącznie ciepło, ale i tak jest go 10 razy mniej niż w przypadku spalinowych.  O ile w mniejszych miejscowościach główną przyczynę smogu stanowią niewłaściwe piece na paliwa stałe, o tyle w większych miastach to środki komunikacji są w większej mierze odpowiedzialne za emisję substancji szkodliwych. Rosnąca popularność samochodów elektrycznych powoduje, że w coraz większej ilości miejsc można spotkać stacje ładowania. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ pozwala nam planować naszym pojazdem nieco dłuższe trasy.

Jakie są zalety posiadania samochodu elektrycznego?

  • nie emituje szkodliwych spalin do środowiska – jest ekologiczny,

  • jest bezpieczniejszy podczas wypadku, ponieważ nie ma w nim ryzyka wybuchu,

  • jest o wiele mniej awaryjny – wystarczy go regularnie ładować,

  • rosnące ceny paliwa nie są nam straszne – samochód elektryczny jest o wiele tańszy w eksploatacji,

  • większy komfort jazdy – praca pojazdu jest niezwykle cicha i nie powoduje drgań,

  • samochodem elektrycznym można wjechać do wydzielonych przez samorządy stref czystego powietrza – nie mają do nich wstępu pojazdy z silnikiem benzynowym oraz diesla.

To tak naprawdę tylko kilka przyczyn, dlaczego warto kupić samochód elektryczny. Najprawdopodobniej jest to pojazd przyszłości, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby dbania o środowisko. Samochody elektryczne są praktycznie „zeroemisyjne", w związku z czym stanowią idealną alternatywę dla silników spalinowych. Z biegiem czasu ich cena będzie praktycznie taka sama jak tradycyjnych samochodów, więc argument – „nie kupię go, bo jest za drogi" nie będzie miał znaczenia; niektórzy eksperci szacują, że może się to stać już w 2020 roku! Elektryk potrafi zaskoczyć – ma natychmiastowe przyspieszenie, w związku z czym może zostawić w tyle posiadacza najbardziej luksusowego pojazdu spalinowego. Samochody elektryczne mogą stać się ważnym orężem w walce ze smogiem – pamiętajmy, że każdy z nas w równym stopniu może w tej walce pomóc.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia