• Budowę elektrowni rozpoczęto w 2017 r.
  • W pierwszym etapie cztery turbiny gazowe zapewnią moc ponad 430 MW
  • Pełną moc obiekt uzyska po montażu m.in. turbiny gazowej

Uruchomienie trzeciej jednostki to kolejny krok w budowie elektrowni. Podczas prac szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo pracowników wprowadzając środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Budowę elektrowni rozpoczęto w sierpniu 2017 r., a w grudniu 2018 r. rozpoczęto prace betonowe. Pod koniec kwietnia uruchomiono instalację. Sprawność cieplna siłowni przekracza 50%, co w ciągu 25 lat eksploatacji ma zapobiec emisji 32 mln ton dwutlenku węgla w porównaniu z elektrowniami węglowymi. Samawa zajmuje powierzchnię 49,4 ha w gubernatorstwie Al-Muthanna, po położonym 293 km od Basry. Blok o mocy 750 MW będzie składać się z czterech turbin gazowych GE 9E, generatorów pary z odzyskiem ciepła (HRSG) i turbiny parowej o mocy 250 MW.


Sprzężenie turbin gazowych z generatorem pary pozwala wykorzystać energię spalin do dodatkowego wytworzenia energii w turbinie parowej. Podstawowym paliwem jest gaz ziemny, natomiast ciężki olej opałowy (HFO) i lekki olej destylowany (LDO) będą wykorzystywane jako paliwa zapasowe. Olej opałowy będzie dostarczany na miejsce w cysternach i przechowywany w dwóch zbiornikach o pojemności 8,1 tys. m3. Wodę dla elektrowni dostarczają rurociągi o średnicy 355 mm z kanału Slaibat odprowadzającego wodę z rzeki Eufrat.

Pierwszy etap budowy obejmuje m.in. instalację czterech turbin o mocy zainstalowanej 432,8 MW i budowę izolowanej powietrzem podstacji 132 kV (AIS). Te prace zakończą się w grudniu 2020 r. – trzy turbiny już działają. Drugi etap rozwoju będzie polegał na przekształceniu instalacji z prostej w cykl kombinowany i zwiększeniu mocy instalacji do 750 MW. Konwersja obejmie instalację czterech wytwornic pary z odzyskiem ciepła (HRSG), turbiny parowej o mocy 250 MW, chłodzonego powietrzem skraplacza, podstacji GIS 400 kV oraz cyklu pary wodnej.

Energia elektryczna zostanie dostarczona do krajowej sieci przesyłowej napowietrzną linią 400 kV o długości 120 km. Gaz ziemny dostarcza 1,3-kilometrowy rurociąg połączony z gazociągiem North Rumaila-Samawa.

Elektrownię buduje konsorcjum firm GE i ENKA UK Construction (ta druga to spółka należąca do tureckiej grupy budowlanej ENKA). Umowę podpisano w styczniu 2017 r. Spółka Kasktaş świadczy usługi nadzoru nad pracami geotechnicznymi dla projektu, a firma 2U1K International przygotowała projekt oceny środowiskowej i wpływu inwestycji na społeczeństwo. Inwestorem i operatorem jest Ministerstwo Elektryczności Iraku.

Przeczytaj także: Fotowoltaika w Polsce rośnie w siłę