• Dojdzie do aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej
  • Pojawi się w nim harmonogram działań i metody finasowania projektów atomowych
  • Elektrownie jądrowe wpisują się w plany dochodzenia do niskoemisyjnej gospodarki

Z prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że rząd planuje przyspieszenie wdrażania energetyki jądrowej w kraju, by mocniej zdywersyfikować bazę paliwową elektroenergetyki i kierunków dostaw energii pierwotnej. Na III kwartał 2020 r. zaplanowano przyjęcie projektu uchwały Rady Ministrów dotyczącego aktualizacji wieloletniego Programu polskiej energetyki jądrowej.

Atom dla bezpieczeństwa energetycznego

W uzasadnieniu istniejącego programu podano, że wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce przyczyni się znacząco do podniesienia poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz umożliwi zastąpienie starzejących się wysokoemisyjnych bloków węglowych, pracujących w podstawie obciążenia systemu, nowymi jednostkami bezemisyjnymi. W szczególności energetyka jądrowa spowoduje zwiększenie poziomu dywersyfikacji zarówno bazy paliwowej w elektroenergetyce, jak i kierunków dostaw nośników energii pierwotnej.


Energetyka jądrowa wciąż się rozwija

Z kolei Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podkreśla w swoim uzasadnieniu, że minister właściwy do spraw energii co cztery lata opracowuje projekt aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (wymaga tego Prawo atomowe), a obowiązujący został przyjęty w 2014 r. I zauważa, że wbrew niektórym opiniom o odchodzeniu od energetyki jądrowej (bazujących na jednostkowych przypadkach państw) energetyka jądrowa w dalszym ciągu jest jednym z najważniejszych źródeł energii elektrycznej na świecie. Elektrownie jądrowe wykorzystuje ponad 30 państw, w tym ponad połowa państw Unii Europejskiej, większość państw uprzemysłowionych, tj. większość państw OECD i wszystkie państwa G8 z wyjątkiem Włoch. Cztery kolejne państwa wkrótce dołączą do tego grona. Łącznie na świecie znajduje się ponad 450 reaktorów energetycznych w eksploatacji, a kolejnych ponad 50 w budowie.

Dostosowanie do unijnej polityki klimatycznej

Dlatego program budowy elektrowni jądrowych w Polsce będzie kluczowym instrumentem dostosowywania polskiego systemu elektroenergetycznego do wymagań polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.

Po aktualizacji w programie ma się pojawić harmonogram działań, metody finansowania rozwoju energetyki jądrowej i plan rozbudowy infrastruktury technicznej na potrzeby sektora nuklearnego, przy istotnym udziale polskiego przemysłu. Mają też zostać poruszone kwestie komunikacji i edukacji społecznej dotyczącej energii atomowej. Zmianie nie ulegną podstawowe założenia, cele oraz kierunki działań dotyczących wdrażania energetyki jądrowej w Polsce nie uległy zmianie.

Reaktory PWR

Reaktory wodno-ciśnieniowe (ang. pressurized water reactor – PWR) uważane są za bardzo bezpieczne. Znajdują się w większości bloków jądrowych eksploatowanych na świecie. Jedyna awaria zdarzyła się w 1979 r. w elektrowni Three Mile Island, jednak systemy zabezpieczeń zapobiegły wyciekowi radioaktywnemu. Ofiar nie było.

Przeczytaj także: Elektrownia atomowa w Polsce: a co z odpadami?