Oddany do użytku został blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Stalowa Wola, o mocy 450 MW. Wkrótce stare bloki 120 MWe zostaną wycofane.
Fot. Tauron
Nowy blok w Stalowej Woli, obok energii elektrycznej, będzie wytwarzać ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Jednostka będzie w stanie zasilić w prąd 1,2 mln gospodarstw domowych. Na początku będzie pracować z mocą na poziomie 330 MW; pełną osiągnie m.in. po okresie optymalizacji. Za pracę bloku odpowiada 60-osoby zespół.
To wspólna inwestycja spółek Tauron oraz PGNiG, które posiadają po 50% akcji. Rocznie blok zużywać będzie 0,6 mld m3 gazu. Dzięki temu spełnia restrykcyjne normy środowiskowe: emisja dwutlenku węgla na poziomie 360 kg/MWh, do tego bardzo niska emisja tlenków azotu, a praktycznie w ogóle brak emisji tlenków siarki i pyłów.
Fot. Tauron
W Elektrociepłowni Stalowa Wola zakończono też budowę rezerwowego źródło ciepła. W jego skład wchodzą kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami bloku gazowo-parowego. Cztery kotły będą podgrzewać wodę, a jeden – wytwarzać parę wodną.
Oba źródła, podstawowe i rezerwowe, zastąpią stare bloki 120 MWe, które zostaną wycofane.
Przeczytaj także: Krakowska elektrociepłownia mniej zanieczyści powietrze
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.