• PGE nie jest w stanie sfinansować inwestycji w budowę elektrowni atomowej
  • Energetyka jądrowa należy do strategicznych celów rządu
  • Ma współpracować z zielonymi źródłami po wygaszeniu energetyki konwencjonalnej

List podpisali pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski i przedstawiciele udziałowców PGE EJ 1 – firmy PGE Polska Grupa Energetyczna, ENEA, KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia.

Rola spółki

PGE EJ 1 odpowiada za „bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej”. Miała tez dokonać wybory technologii planowanej siłowni atomowej i stać się w przyszłości jej operatorem.


Transformacja krajowej energetyki

Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych. Dlatego dziś podpisujemy z przedstawicielem skarbu państwa list intencyjny otwierający negocjacje nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

W komunikacie podkreślono, że energetyka jądrowa odegra ważną rolę w systemie energetycznym opartym o źródła nisko- i zeroemisyjne, który dzięki rozwojowi odnawialnych źródeł energii i wygaszaniu energetyki konwencjonalnej, zastąpi dotychczasowy.

Na razie tylko intencja

Podmioty podpisujące list intencyjny zobowiązały się do przeprowadzenia w dobrej wierze wszelkich działań niezbędnych dla przygotowania i dokonania transakcji polegającej na nabyciu przez Skarb Państwa udziałów w spółce PGE EJ 1 – czytamy w komunikacie.

W liście zawarto intencję, by udziały w spółce PGE EJ 1 zostały nabyte do 31 grudnia 2020 r.

List intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania stron do dokonania transakcji, a decyzja o jej przeprowadzeniu uzależniona będzie od wyników zaplanowanych negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.

Przeczytaj także: PGE nie udźwignie budowy elektrowni atomowej?