• Do 2030 r. spółka zamierza wytwarzać 65% energii z OZE
  • Moc elektrowni wiatrowych ma wzrosnąć w tym czasie o 720 MW
  • Łączna moc farm fotowoltaicznych osiągnie 300 MW

Obligacje na finansowanie OZE

5-letnie obligacje zostaną objęte przez inwestorów krajowego rynku finansowego. Emisja nastąpi 30 października, księgę popytu prowadzi Santander Bank Polska, a współprowadzą PKO BP, Pekao i Erste Group Bank.

Środki uzyskane z obligacji będą jednym z motorów napędowych Zielonego Zwrotu Taurona. Zależy nam przede wszystkim na zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze wytwórczej i szybkim ograniczeniu emisji CO2. Nasz plan przewiduje, że w perspektywie 2030 roku redukcja emisji sięgnie ponad 50%. Emisja obligacji to kolejny krok w budowie zdywersyfikowanego finansowania działalności niewęglowej Grupy – mówi Wojciech Ignacok, prezes Tauronu Polska Energia.


Słońce i wiatr przede wszystkim

Pozyskane pieniądze zostaną wydane przede wszystkim na projekty wiatrowe, fotowoltaiczne oraz inwestycje przyłączeniowe. Emisja CO2 ma, zgodnie ze strategią, zostać zredukowana o połowę przy 65-procentowym udziale wytwarzania energii z OZE. Zaplanowano rozbudowę farm fotowoltaicznych do 300 MW oraz farm wiatrowych na lądzie o kolejne 720 MW (w tej chwili moce wiatrowe wynoszą 380 MW).

Wymagania dla emitenta

Warunki emisji zawierają innowacyjną formułę obligującą spółkę do spełnienia określonych zobowiązań w zakresie redukcji emisyjności i wzrostu udziału OZE w wytwarzaniu energii. To pokazuje, że nasza strategia to nie tylko zapisy, ale przede wszystkim realne działania, które prowadzą do wyznaczonych celów – mówi Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansów w Tauronie Polska Energia.

Obligatoryjne wskaźniki to redukcja emisji CO2 średniorocznie o 2% i wzrost mocy OZE w średniorocznym tempie 8%.

Aktualny stan OZE w Grupie

Koncern aktualnie posiada dziewięć lądowych farm wiatrowych, w tym pięć kupionych w 2019 r. w północnej Polsce. Łączna moc wszystkich elektrowni wiatrowych firmy wynosi 380 MW. Drugim zielonym aktywem są 34 elektrownie wodne na terenach woj. dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego o sumarycznej mocy 143 MW.

Spółka rozpoczęła też budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej (w ramach programu Tauron PV, zakładającego uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW). Wszystkie planowane obiekty powstaną na terenach poprzemysłowych. Trwa też budowa elektrowni fotowoltaicznych Choszczno I i Choszczno II. Docelowo będzie to 10 farm o łącznej mocy 12 MW. Pierwsza z nich jest już w budowie, w przypadku drugiej kończy się etap przygotowania dokumentacji projektowej.

Przeczytaj także: PKN Orlen buduje farmę wiatrową. Czas na wykonanie projektów