System zarządzania energią to technologia, która szybko zyskuje na popularności na całym świecie. Działania, które za nią stoją, stają się coraz lepsze, a energia słoneczna i akumulatory na małą skalę stają się bardziej opłacalne. Ale co dokładnie składa się na system zarządzania energią w domu?
Fot: pixabay.com
Przyjrzyjmy się kilku aspektom, które wchodzą w skład całego zagadnienia. Oto cztery zagadnienia związana z zarządzaniem energią, które powinieneś znać.
Co to tak właściwie jest?
Domowe systemy zarządzania energią są również nazywane Systemami Zarządzania Energią Domową lub HEMS, co odnosi się do angielskiej nazwy tego zagadnienia – Home Energy Management. Sama definicja jest bardzo ogólna, co tylko pokazuje, jak szerokim zagadnieniem są systemy zarządzania energią. Samo pojęcie można rozumieć jako platformę technologiczną obejmującą zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, która umożliwia użytkownikowi monitorowanie zużycia i produkcji energii cieplnej oraz ręczne sterowanie i/lub automatyzację zużycia jej w gospodarstwie domowym.
Jak to działa?
System zarządzania energią jest zwykle zaprojektowany w celu osiągnięcia jak najwyższego poziomu efektywności energetycznej poprzez optymalizację zużycia energii. Nowsze, oparte na chmurze, systemy zarządzania energią zapewniają możliwość zdalnego sterowania. Systemy mogą gromadzić szczegółowe dane w czasie rzeczywistym dla każdego elementu wyposażenia i generują wskazówki dotyczące najatrakcyjniejszych możliwości oszczędzania energii.
Kilka słów o hardware…
Domowy system zarządzania energią zwykle składa się z urządzeń skoncentrowanych wokół jednego panelu sterującego, który jest odpowiedzialny za komunikację między wszystkimi elementami systemu a poleceniami użytkownika.
Panel sterowania jest zwykle po prostu tablicą rozdzielczą, ale w przypadkach, gdy system działa wyłącznie w sieci bezprzewodowej, może być również instalowany w formie wirtualnej. Inne, mniej istotne komponenty, mogą obejmować inteligentne wtyczki, czujniki światła i temperatury oraz inne inteligentne urządzenia w domu.
… i o software
Oprogramowanie używane w systemach zarządzania energią moderuje przychodzące i wychodzące dane i komunikację. Z punktu widzenia użytkownika oprogramowanie jest interfejsem umożliwiającym dostęp do danych monitorowania i funkcji kontrolnych systemu. Interfejs ma zwykle postać aplikacji lub portalu internetowego.
Jeśli chodzi o monitorowanie, sposób wyświetlania danych będzie się różnił w zależności od wybranego systemu, ale zwykle będzie zawierał te dwa elementy:
- dane urządzenia – czyli to, które urządzenia są włączone i wyłączone oraz to, ile energii zużywa każde z nich,
- uzyskane informacje i komunikaty – np. powiadomienia informujące użytkownika o trendach i problemach, które mogą nie zostać wykryte bez przeanalizowania danych.
Oprogramowanie niektórych systemów ma wyraźny cel, polegający na zwiększeniu efektywności energetycznej i cieplnej oraz poprawie ogólnej wydajności gospodarstwa domowego, inne z kolei koncentrują się po prostu na zdalnym lub automatycznym sterowaniu urządzeniami – ze względów wygody lub bezpieczeństwa.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.