PGE Baltica zakończyła postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę przyłącza morskiej farmy wiatrowej Baltica-3 oraz studium wykonalności przyłącza dla drugiej morskiej farmy Baltica-2. Wybrano wykonawcę.
Fot. siripimon2525/Adobe Stock
- Farma morska Baltica-3 ma uzyskać zgodę na budowę przyłącza do sieci lądowej
- Dla elektrowni Baltica-2 zostanie przygotowane studium wykonalności takiego przyłącza
- W 2040 r. PGE chce dysponować 6,5 GW mocy w morskich farmach wiatrowych
Przetarg na przyłącza
W lutym 2020 r. spółka ogłosiła przetarg na opracowanie wielowariantowego studium wykonalności dla całego układu wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltica-3 i przyłączenia jej do sieci przesyłowej na lądzie. Teraz wybrano wykonawcę, który zajmie się też pozyskaniem prawa do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane na trasie przyłącza farmy Baltica-3, opracowaniem projektów budowlanych i uzyskaniem decyzji administracyjnych umożliwiających budowę przyłącza. Przygotuje też wielowariantowe studium wykonalności dla przyłącza drugiej morskiej farmy wiatrowej Baltica-2.
Polscy poddostawcy
Do etapu dialogu konkurencyjnego doszły dwie spółki. Najlepszą ofertę zaproponował firma ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o., która będzie współpracować z trzema polskimi podwykonawcami, czołowymi na rynku sektora energetycznego i morskiego. Według PGE Baltica udział krajowych firm ułatwi budowanie zaplecza kompetencyjnego dla powstającej branży offshore w Polsce. Kontrakt zostanie podpisany do końca 2020 r.
Szereg umów przed budową
To już kolejna z umów zawartych w ramach programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W październiku podpisano kontrakt na wykonanie studium meteorologiczno-oceanograficznego (tzw. met-ocean), czyli zbudowanie kompleksowego modelu m.in. warunków zafalowania, prądów, prędkości wiatru, temperatury czy zasolenia wody w Bałtyku. Zawarto też umowę na weryfikację technicznych aspektów modelu współpracy z potencjalnym partnerem strategicznym.
Dalsze działania
Takie badanie są konieczne, by przeprowadzić prace przygotowawcze, a następnie budowlane i eksploatować morskie farmy wiatrowe. W kolejnych etapach inwestycji spółka zajmie się przygotowaniem szczegółowego modelu geologiczno-inżynierskiego dna morskiego oraz projektowaniem fundamentów. Na przyszły rok zaplanowano pierwsze zamówienia wybranych komponentów farmy.
Plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej
Zgodnie ze strategią Grupy PGE, do 2030 r. mają zostać oddane do eksploatacji dwie mirskie farmy wiatrowe o łącznej mocy do 2,5 GW. Do 2040 r. zaplanowano zwiększenie mocy o 4 GW.
PGE Polska Grupa Energetyczna dostarcza energię elektryczną i ciepło ponad 5 mln klientów. W nowej strategii zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Jedną z dróg do tego celu jest morska energetyka wiatrowa – za 20 lat moc bałtyckich elektrowni ma osiągnąć łącznie 6,5 GW.
ILF Consulting Engineers Polska to inżynierska firma projektowo-badawcza. Działa w obszarach energetyki i ochrony klimatu, wody i środowiska, transportu oraz konstrukcji, a także ropy naftowej, gazu ziemnego i przemysłu.
Przeczytaj także: Doradcy zagraniczni zaprojektują morskie farmy wiatrowe dla PGE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.