Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) podejmie działania na rzecz rozwoju magazynowania energii oraz energetyki rozproszonej w Polsce. Zamierza zadbać o lepsze warunki do rozwoju przedsiębiorstw energetycznych i tworzyć rekomendacje dla administracji publicznej.
Magazyn energii w Chinach. Fot. Rongke Power
- PSME będzie rekomendować zmiany prawne umożliwiające rozwój magazynów energii
- Planuje stworzenie nowej branży z nowymi miejscami pracy
- Organizacja podkreśla wysoki potencjał rodzimych przedsiębiorstw
Działalność PSME
Organizacja tworzy raporty, prowadzi audyty i analizy dla instytucji rządowych i organizacji pozarządowych. Współpracuje z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi oraz badawczymi zajmującymi się energetyką odnawialną. Eksperci PSME pracują w zespołach doradczych i wraz z partnerami współpracują przy tworzeniu krajowego rynku magazynowania energii.
Szeroki rynek magazynów energii
Jesteśmy organizacją, która dba o lepsze warunki do rozwoju dla przedsiębiorstw z branży energetycznej, monitoruje bariery rozwoju branży i przygotowuje własne rekomendacje dla polskich organów rządowych – mówi Barbara Adamska, prezes PSME. Konieczne są zmiany legislacyjne i pozalegislacyjne, które pozwolą na rozwój magazynów energii we wszystkich segmentach rynku: od domowych magazynów energii, poprzez magazyny na poziomie niskich i średnich napięć, zlokalizowane w bliskości instalacji wytwórczych, aż po magazyny wielkoskalowe. Istotnym rozwiązaniem jest także wdrożenie takich regulacji, które zwiększą możliwości komercyjnego świadczenia usług magazynowania energii elektrycznej jako źródła elastyczności systemu energetycznego – dodaje.
Szansa na nową branżę
Stowarzyszenie podkreśla, że budowa rynku magazynów energii w Polsce stawia kraj przed szansą stworzenia nowej branży, a wraz z nią nowych miejsc pracy. Mamy rodzimych producentów elementów elektrycznych i elektronicznych, systemów automatyki, firmy IT, telekomunikacyjne i zajmujące się przesyłem danych. Wszystkie mają szansę wejścia na rynek magazynowania energii we wczesnej fazie jego rozwoju. Tym bardziej, że na polu technologii magazynowania i tworzenia nowych rozwiązań mamy już rodzime osiągnięcia.
Eksperci stowarzyszenia
Prezesem PSME jest Barbara Adamska prowadząca m.in. firmę doradczą w zakresie energetyki rozproszonej ADM Poland. Wiceprezesi to Mieczysław Wrocławski i Paweł Grabowski. Pierwszy jest członkiem Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, nadzorował budowę pierwszych w Polsce magazynów energii. Drugi to inwestor, startupowiec, w Stanach Zjednoczonych był prezesem firmy Trumpf Huettinger. Przewodniczącym rady programowej PSME jest prof. Wojciech Myślecki, były prezes spółki PSE.
Przeczytaj także: Holandia: wiatr, słońce, wodór i magazyn energii w jednym
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.