Podczas rozmowy o montażu paneli fotowoltaicznych, najczęściej dyskusja skupia się na parametrach samego systemu PV. Nie ma w tym nic dziwnego – od odpowiedniej konfiguracji zależy stopień zaspokojenia potrzeb budynku na prąd przez fotowoltaikę. Warto jednak pamiętać, że moduły PV trafiają na dach, gdzie są narażone na duże obciążenia. Dlatego równie ważny jest system montażowy zastosowany do umocowania paneli fotowoltaicznych. Z czego składa się taka instalacja i na co zwrócić uwagę, dobierając tę odpowiednią? Podpowiadamy.
Fot. Aleksandrs Tihonovs
Na co są narażone panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne trafiają najczęściej na dach budynku, a nieco rzadziej – bezpośrednio na grunt. Jednak w każdym przypadku mają pracować przez kilkadziesiąt lat na zewnątrz. Dlatego są narażone zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak również na trudne warunki atmosferyczne. Silny wiatr, intensywny deszcz, opady śniegu... to bardzo poważne zagrożenie. Dlatego tak ważne jest stabilne przymocowanie paneli fotowoltaicznych do dachu. Nie można tego zrobić przy pomocy przypadkowej konstrukcji. Niezbędny jest dedykowany system montażowy.
Z czego składa się system mocowania paneli fotowoltaicznych?
Konstrukcja nośna, na której dokonuje się montażu paneli fotowoltaicznych, zasadniczo składa się z dwóch typów elementów. Pierwszym jest sam stelaż, na którym umieszcza się poszczególne moduły pod odpowiednim kątem. Drugi to uchwyty, które pozwalają na zamocowanie paneli do konstrukcji. Wyróżnia się trwałe klemy, kątowniki oraz klipsy.
To oczywiście bardzo ogólny opis konstrukcji służących do mocowania paneli fotowoltaicznych. Trzeba pamiętać, że system montażowy dobiera się do konkretnej instalacji.
Jak dopasowuje się systemy montażowe paneli PV do projektu?
Systemy montażowe należy dostosować pod kilkoma kluczowymi względami:
- do typu pokrycia dachu – inne systemy mocowań stosuje się, gdy jest to dachówka ceramiczna, a inne w przypadku blachy trapezowej;
- do konstrukcji dachu – im bardziej nietypowy kształt, tym bardziej niestandardowy zestaw mocowań będzie potrzebny. Dedykowane systemy montażowe powstają zarówno, gdy w grę wchodzi standardowy dach skośny, jak również z myślą o dachu płaskim. To konieczność, aby dało się ustawić moduły pod kątem gwarantującym maksymalną wydajność działania systemu;
- do miejsca montażu paneli – czasem, gdy dach od strony zachodniej nie pozwala na bezpośredni montaż modułów, potrzebne są specjalne konstrukcje na elewację budynku;
- do wielkości oraz typu paneli fotowoltaicznych – systemy montażowe muszą się wyróżniać nośnością adekwatną do obciążenia generowanego przez moduły oraz być dostosowane do ich kształtu i dedykowanego kąta nachylenia.
Co wziąć pod uwagę, dobierając system mocowań modułów PV?
Przede wszystkim należy zadbać o to, aby system mocowań paneli fotowoltaicznych był dopasowany do ich typu i wymagań związanych z nośnością oraz stabilizacją. Warto także zwrócić uwagę na to:
- z jakiego materiału powstał system mocowań – najlepszym jest aluminium, które jest jednocześnie lekkie, odporne na działanie szkodliwych czynników pogodowych oraz bardzo wytrzymałe,
- czy system mocowania uzyskał odpowiednie certyfikaty potwierdzające zgodność konstrukcji z normami polskimi i europejskimi - kluczowe są tu normy PN-EN ISO 9227:2017-06, PN-EN ISO 12944-2:2001 oraz PN-EN ISO 12944-6:2018-01.
Wybierz niezawodne systemy mocowań z MUNO
Gdzie znaleźć systemy mocowań modułów PV, które spełnią oczekiwania co do parametrów technicznych? Najlepiej dobrać je na etapie dopasowywania wszystkich innych komponentów fotowoltaiki, a co najważniejsze – w porozumieniu ze specjalistą.
Miejscem gdzie możesz szukać pomocy przy wyborze rodzaju mocowań jest hurtownia fotowoltaiczna MUNO. Czekają na Ciebie różnego rodzaju konstrukcje do fotowoltaiki – odpowiednie do dachów płaskich i skośnych. Poza stelażem i uchwytami zamówisz również nakrętki, zaślepki, śruby, wpusty, elementy obrotowe i wszystkie inne elementy niezbędne, gdy do wykonania jest montaż paneli. Sprawdź i zamów to, co najlepsze!
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.