W wyniku współpracy polskiej spółki z niemiecką w lutym 2021 r. rozpocznie się na Pomorzu budowa największej farmy fotowoltaicznej Europie Środkowo-Wschodniej. W pierwszej fazie inwestycji jej moc przekroczy 200 MW, a docelowo dojdzie do 390 MW.
Fot. PriceM/Adobe Stock
- W pierwszej fazie farma ma produkować około 230 GWh energii elektrycznej rocznie
- W pięć lat ma powstać 1750 MW w kolejnych projektach
- Wtedy wytwarzanie wzrośnie do około 2 TWh, czyli pokryje 1,5% krajowego popytu
Współpraca polsko-niemiecka
Firma Respect Energy (dawniej TRMEW Obrót) w ramach współpracy z niemieckim koncernem Goldbeck Solar rozpocznie w lutym 2021 r. budowę największej w Europie Środkowo-Wschodniej farmy fotowoltaicznej. Przy 204 MW ma rocznie produkować około 230 GWh energii elektrycznej. W perspektywie 2050 r. (w ciągu 30 lat) ograniczy emisję CO2 o 5 mln ton. Wartość przedsięwzięcia po wybudowaniu ocenia się na około 200 mln EUR.
Instalacja wystarczy na potrzeby mieszkańców Gdańska
Farma ma powstać w pobliżu Zwartowa, małej miejscowości w woj. pomorskim. Jej powierzchnia zajmie 300 ha, co odpowiada obszarowi 422 pełnowymiarowych boisk piłki nożnej. Produkowana rocznie energia elektryczna ma wystarczyć na zaspokojenie potrzeb 153 tys. typowych polskich gospodarstw domowych, innymi słowy mogłaby pokryć dostawy dla mieszkańców miasta wielkości Gdańska.
Wielkie plany rozwoju
Spółka deklaruje budowę kolejnych farm fotowoltaicznych we współpracy z niemieckim partnerem. Zapowiada montaż instalacji o mocy łącznej 350 MW co roku, czyli 1750 MW w ciągu pięciu lat, co zaowocuje produkcją na poziomie około 2 TWh rocznie (po realizacji planowanych inwestycji), które przełożą się na zaspokojenie 1,5% krajowego popytu. Decyzja o budowie pierwszej dla firmy elektrowni słonecznej jest efektem wygrania aukcji na wsparcie odnawialnych źródeł energii zorganizowanej 14 grudnia 2020 r. przez Urząd Regulacji Energetyki. Jest jednym z zaakceptowanych projektów.
Duży potencjał fotowoltaiki
Polska branża energetyczna oferuje duże możliwości rozwoju w sektorze energetyki odnawialnej. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy strategicznej z naszym nowym partnerem, Respect Energy, który tak jak my – z siłą i z determinacją, podchodzi do tego nowego rynku. Cała branża potrzebuje innowacyjnych rozwiązań — komentuje Joachim Goldbeck, prezes Goldbeck Solar.
Z poszanowaniem środowiska
Na terenie fotowoltaicznego kompleksu powstanie także pasieka. Będzie też można na terenie obiektu wypasać owce i gęsi. To efekt uzyskanej decyzji środowiskowej zapewniający biologicznej aktywności regionu.
Budowa ruszy w najbliższym czasie
Budowa rozpocznie się w I kwartale 2021 r., a pierwsze dostawy energii elektrycznej zaplanowano na I kwartał 2022 r. Firma interesuje się też współpracą z innymi deweloperami przedsięwzięć w zakresie budowy elektrowni wiatrowych i PV.
Stopniowe zwiększanie mocy
Zwartowo to moc 204 MW, którą planujemy zwiększyć do 290 MW w drugiej fazie inwestycji. Pracujemy też nad kolejnym rozszerzeniem o dodatkowe 100 MW, które doprowadzi nas do mocy 390 MW w jednej lokalizacji – mówi Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy. Dodaje, że wierzy, iż realizowane projekty - bezpośrednio przyczynią się do osiągnięcia pełnej neutralności emisyjnej kraju do 2050 r.
Przeczytaj także: Pływająca farma fotowoltaiczna w Singapurze. Jedna z największych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.