Farma PV Mitra o mocy nominalnej około 100 MW ma powstać na poeksploatacyjnych terenach kopalni Adamów w gminie Przykona w woj. wielkopolskim. Ma być częścią tworzonego Centrum OZE Energa, które już dysponuje 160 MW mocy z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Panele PV w Czernikowie. Fot. Energa
- Po otwarciu farm PV Gryf i PV Mitra produkcja elektryczności pokryje potrzeby około 100 tys. gospodarstw domowych
- Aktualnie Energa dysponuje dwoma instalacjami o łącznej mocy 5,4 MW
- Orlen, do którego należy Energa, posiada 450 MW mocy z OZE
Plany rozwoju zielonych źródeł
Prezes PKN Orlenu, Daniel Obajtek, chwali się 450 MW z OZE i planem zwiększenia tych mocy do 2,5 GW. Większość zielonych źródeł energii paliwowy koncern dostał z powodu przejęcia Energi. Teraz firmy planują budowę dużej farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW.
Nowa instalacja wciąż planowana
Na razie projekt PV Mitra pozostają w fazie prac planistycznych, w tym trasowania linii elektroenergetycznych, które połączą inwestycję z siecią przesyłową. Inne działania to uzyskanie kompletu decyzji administracyjnych, takich jak warunki przyłączeniowe i pozwolenie na budowę. Energa liczy na otrzymanie decyzji jeszcze w tym roku.
Tereny po odkrywkach
Inwestycje Energi w zakresie OZE koncentrują się na zrekultywowanych terenach po odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Adamów. Mają zastąpić dawne źródła zasilane węglem brunatnym i wykorzystać istniejącą infrastrukturę przesyłową. Tereny w gminie Przykona należące do spółki można wykorzystać właśnie w tym celu.
Rozwój OZE w gminie Przykona
Już w 2020 r. na obszarze dawnej kopalni węgla brunatnego uruchomiono farmę wiatrową Przykona o mocy 31 MW. Trwa budowa instalacji fotowoltaicznej PV Gryf o mocy 20 MW, dla której pod koniec 2020 r. wydano polecenie rozpoczęcia prac. Zanim powstanie PV Mitra, ten obiekt będzie największą elektrownią słoneczną w spółce. Po zakończeniu budowy tej drugiej farmy, obie będą w stanie pokryć potrzeby około 100 tys. typowych polskich gospodarstw domowych.
Dwie farmy już działają
Aktualnie Energa OZE ma dwie działające farmy fotowoltaiczne – PV Delta o mocy zainstalowanej 1,63 MW oraz PV Czernikowo 3,77 MW. Przez trzy pierwsze kwartały ubiegłego roku oba te aktywa wyprodukowały około 5 GWh energii elektrycznej. Wynik ten pozwolił zasilić mniej więcej 2,5 tys. gospodarstw domowych, a jednocześnie zredukował emisję CO2 o 3,8 ton – informuje Energa.
Przeczytaj także: Tauron uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.