Fotowoltaika jest tematem, który od kilku lat budzi zainteresowanie rolników jak i klientów indywidualnych. Panele fotowoltaiczne nie tylko pozwalają zaopatrzyć gospodarstwa rolne czy domowe w prąd, ale także znacznie przyczyniają się obniżenia płaconych rachunków.
Fot. Adobe Stock
Co to jest fotowoltaika? Jakie przynosi korzyści?
Fotowoltaika jest to proces, podczas którego pozyskuje się prąd z energii słonecznej. Jest to najprostsza forma wytwarzania energii elektrycznej, polegająca na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych. Wygenerowany prąd trafia do falownika, gdzie następuje jego przekształcenie w prąd zmienny, który może służyć do zasilania domu czy gospodarstwa. W tym miejscu należy zaznaczyć, że chcąc założyć panele fotowoltaiczne warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy, która oferuję dobry serwis i długi okres gwarancji. Jedną z takich firm jest ecoABM, czyli lider rynku fotowoltaiki w Białymstoku i na Podlasiu.
Panele fotowoltaiczne zapewniają wiele korzyści zarówno natury ekonomicznej, jak i ekologicznej. To właśnie aspekt ekologiczny jest główną zaletą tych paneli. Stanowi ona odnawialne źródło energii jakim jest promieniowanie słoneczne. Technologia ta nie ingeruje w środowisko naturalne oraz nie powoduje żadnych szkód w przyrodzie. Montaż tych paneli to także oszczędność, koszty instalacji zwracają się już po kilku latach oraz w dużym stopniu obniżają kwoty rachunków za prąd, gdyż urządzenia w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany z paneli. Ogromnym atutem posiadania tych paneli jest niezależność od podwyżek cen energii, która co jakiś czas wzrasta oraz kosztów jej dystrybucji. Inwestując w panele fotowoltaiczne istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania co w pewnym stopniu ogranicza koszty związane z ich instalacją.
Rolnictwo a fotowoltaika
Rolnicy jak i hodowcy codziennie wykorzystują w swojej pracy wiele energochłonnych maszyn. Im większe jest gospodarstwo oraz im bardziej jest ono zaawansowane technologicznie, tym wyższe koszty za prąd ponosi rolnik. Zakładając panele prostym sposobem można obniżyć koszty stałe jak i wykorzystać powierzchnię dachów na budynkach gospodarczych. Zabezpiecza to także gospodarstwo przed przerwami w dostawie energii.
Decydując się na panele rolnik może obniżyć koszty jej instalacji poprzez ulgi dla rolników. Zgodnie z ustawą o podatku rolnym ulgę podatkową na zakup instalacji fotowoltaicznych mogą uzyskać rolnicy ryczałtowi jak i rolnicy, którzy rozliczają się na zasadzie podatku VAT. Ulga dla rolnika inwestującego w panele wynosi 25 % od kwoty podatku rolnego. Koszt jest rozliczany na podstawie rachunków lub faktur i można ją odliczyć od podatku rolnego przez maksymalnie 15 lat. Zgodnie z zapisami w ustawie ulga ta jest przyznawana po zakończeniu inwestycji.
Fotowoltaika w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych
Coraz częściej przedsiębiorcy z różnych branż decydują się na inwestycje paneli w swoich firmach, umożliwia to redukcję kosztów prowadzenia działalności, co szczególnie dotyczy firm które posiadają duże budynki biurowe, magazyny czy hale produkcyjne. Przy takich obiektach prąd stanowi ogromny koszt prowadzenia działalności. Panele fotowoltaiczne zasilają firmowe sprzęty oraz urządzenia za darmo.
Także utrzymanie gospodarstwa domowego wymaga coraz większej ilości energii elektrycznej. Posiadane urządzenia oraz częsty wzrost cen energii potrafią doprowadzić do coraz wyższych rachunków. Posiadanie własnej przydomowej elektrowni pozwala na zwiększenie oszczędności a tym samym na poprawę domowego budżetu. Obecnie coraz więcej Polaków decyduję się na inwestycje w panele fotowoltaiczne. Spowodowane jest to rosnącą świadomością społeczeństwa oraz przekonaniem, że jest to bezpieczna i pewna inwestycja na przyszłość.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.