• Elektrownia w Dukovanach zamierza zastąpić starzejące się reaktory nową jednostką
  • Przetarg musi zostać ogłoszony do 2024 r.
  • Uruchomienie nowego bloku zaplanowano najwcześniej na 2036 r.

Spory o uczestników przetargu

Czeski rząd i partie polityczne uzgodniły, że chiński oferent nie zostanie dopuszczony do planowanego przetargu na dostawę reaktora dla elektrowni w Dukovanach. W zasadzie wszyscy się zgadzamy, że nie wyobrażamy sobie udziału Chin jako dostawcy. Trwają dyskusje, czy pozwolić na udział Rosji w przetargu. Część polityków chce ją wykluczyć, inni się z tym nie zgadzają – powiedział wicepremier i minister przemysłu Karl Havliczek, cytowany przez agencję Reuters.


Według agencji służby bezpieczeństwa państw unijnych oraz NATO zaleciły wykluczenie Chin i Rosji ze względów bezpieczeństwa narodowego.

Nowy blok zastąpi stare

Czeski rząd opracowuje warunki przetargu na dostawcę reaktora jądrowego o mocy 1200 MW i wykonawcę nowego bloku. Postępowanie ma ogłosić ČEZ, operator elektrowni Dukovany, do 2024 r. Nowy blok ma zastąpić starsze jednostki wytwórcze, które zbliżają się do końca okresu eksploatacji. Energia atomowa ma także zastąpić elektrownie węglowe, przeznaczone do zamknięcia z powodu celów klimatycznych Unii Europejskiej. Blok ma zostać uruchomiony najwcześniej w 2036 r.

Ważą się losy Rosatomu

Po wykluczeniu Chin w grze o kontrakt pozostają oferenci z Francji, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, a także prawdopodobnie Rosji – opozycja zapowiada, że wykluczy Rosatom, jeśli wygra wybory zaplanowane na październik 2021 r. Jeśli Rosja stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa, to nie ma sensu – stwierdził cytowany przez Reutera Petr Fiala, przewodniczący centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej.

Z kolei prezydent Czech Milos Zeman i część czeskich przedsiębiorców, uważa, że obecność Rosji, przynajmniej w ramach konsorcjum, przysłuży się większej konkurencji.

Kilka wersji przetargu

Potencjalni uczestnicy postępowania to KHNP z Korei Południowej, francuski EdF, Westinghouse ze Stanów Zjednoczonych, rosyjski Rosatom. W przypadku Chin prawdopodobnym oferentem byłoby CGN Power, spółka należąca do państwa. Wartość zamówienia ocenia się na około 6 mld EUR.

Jak informuje intellinews.com, w grudniu 2020 r. Karl Havliczek przedstawił cztery możliwe opcje udziału oferentów w przetargu, w tym scenariusz, w którym wszystkich pięciu obecnych oferentów zostanie zaproszonych do przetargu lub opcję z trzema oferentami bez Rosji i Chin.

Finansowanie państwowe?

Rząd Czech rozważa też samodzielne finansowanie nowego bloku, jeśli byłoby to korzystniejsze od zaangażowania należącego do państwa koncernu ČEZ. Minister Karl Havliczek uważa, że dzięki temu ceny energii elektrycznej byłyby niższe, a kredyt na budowę niżej oprocentowany. Jednak w takiej sytuacji projekt wymagałby zatwierdzenia pomocy publicznej przez Komisję Europejską.

Elektrownia Dukovany

Elektrownia jądrowa Dukovany dysponuje czterema reaktorami o mocy brutto 505 MW każdy. Jedna jednostka jest aktualnie wyłączona. Do sieci elektroenergetycznej były podłączane w latach 1985–1987. Od początku 2021 r. do 29 stycznia wyprodukowały ponad 1 TWh energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Chiny uruchomiły reaktor fuzji jądrowej. Gorętszy niż Słońce