Agregaty prądotwórcze stosowane jako źródło zasilania w miejscach bez dostępu do sieciowej energii elektrycznej to urządzenia eksploatowane bardzo intensywnie. Kluczem do efektywnego użytkowania tego sprzętu jest regularna okresowa obsługa techniczna oraz stałe dostawy wysokiej jakości paliwa. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem na pozyskanie urządzenia jest zakup nowego agregatu prądotwórczego. W niektórych przypadkach warto rozważyć najem jako alternatywę dla zakupu.
Fot. Akmel
Eksploatacja agregatów prądotwórczych
Kluczem do bezproblemowej eksploatacji urządzeń z autonomicznym zasilaniem zespołu prądotwórczego jest regularna obsługa techniczna. Najważniejsze wydaje się utrzymanie jednostki napędowej w dobrym stanie technicznym.
Wiąże się to z regularnymi przeglądami silnika oraz wymianą elementów eksploatacyjnych. Zakres obsługi technicznej różni się nieco w przypadku agregatów prądotwórczych z silnikami diesla i zasilanymi gazem.
Oprócz jednostki napędowej trzeba też pamiętać o obsłudze prądnicy, sprzęgła oraz regulatorów napięcia i układów sterowania. To dzięki tym elementom agregaty prądotwórcze dostarczają energię o określonych parametrach.
Mając to na uwadze, wydaje się, że zakup nowego agregatu to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli alternatywą miałoby być nabycie używanego, to warto upewnić się, czy jest dostęp do wszystkich części zamiennych i ile kosztuje ewentualna kompletna regeneracja urządzenia.
Diesel czy LPG. Jaki agregat wybrać?
Agregaty prądotwórcze diesel to najpopularniejsze rozwiązanie. Urządzenia z dieslem znajdują zastosowanie jako stacjonarne generatory prądu w instalacjach zasilania awaryjnego oraz jako podstawowe źródło prądu w lokalizacjach bez dostępu do sieci energetycznej.
Oprócz tego agregaty prądotwórcze diesel są stosowane także jako mobilne generatory specjalne, które chętnie wynajmują przedsiębiorcy budowlani, firmy montażowe i instalacyjne oraz organizatorzy wydarzeń plenerowych. Ekonomia i niezawodność silników diesla powoduje, że jest to podstawowy sposób zasilania mobilnych urządzeń o dużej mocy.
W przypadku instalacji budynkowych coraz częściej montowane są agregaty prądotwórcze gazowe. Zasilanie gazem jest nie tylko korzystne od strony ekonomicznej. Okazuje się, że agregaty prądotwórcze gazowe są również bardziej ekologiczne od innych.
Wynika to z faktu, że spalanie gazu generuje mniej substancji szkodliwych, które są emitowane do otoczenia w spalinach. Ponadto, agregaty prądotwórcze gazowe można wyposażyć w osprzęt dodatkowy do odzysku energii cieplnej generowanej przez jednostkę napędową urządzenia. Energia ta może dodatkowo zasilać instalację ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej w budynku.
Agregaty prądotwórcze do ciągnika
Warto zauważyć, że w zastosowaniach rolniczych i budowlanych coraz częściej stosuje się agregaty prądotwórcze do ciągnika zasilane z wałka odbioru mocy. Takie urządzenia nie mają silnika spalinowego, co ogranicza emisje spalin. Ponadto, agregaty prądotwórcze do ciągnika można stosować także na niektórych maszynach budowlanych i przemysłowych. Urządzenia te znacznie rozszerzają możliwość korzystania z zaawansowanego osprzętu dodatkowego do tych maszyn. Warto wiedzieć, że osprzęt do ciągników, maszyn budowlanych i przemysłowych coraz częściej wymaga dodatkowego zasilania elektrycznego.
Podsumowując, wybór agregatu prądotwórczego zależy od specyfiki jego zastosowania. Zakup nowych urządzeń wydaje się zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, a jako alternatywę lepiej stosować najem. Warto sprawdzić stronę firmy Akmel.eu, która oferuje bogaty wybór agregatów.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.