Nowa Energia jest nowym programem Narodowego Funduszu, który wspiera wdrożenie innowacyjnych technologii energetycznych. Zgodnie z celami PEP2040 służy podniesieniu innowacyjności polskich przedsiębiorstw, aby w jak najszerszym stopniu uczestniczyły i gospodarczo korzystały z procesu przechodzenia w kierunku bezemisyjnej i niskoemisyjnej energetyki – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

W pilotażowym naborze (rusza on 18 marca br.), którego budżet określono na poziomie 300 mln zł, wspierane mają być w pierwszej kolejności przedsięwzięcia, mające na celu rozwój technologii i produkcji bezemisyjnego wodoru, a także technologii przesyłania go i wykorzystania. Punktowane będą projekty obejmujące np. dostosowanie infrastruktury do transportu wodoru, magazynowania go i wykorzystania w transporcie drogowym, kolejowym bądź wodnym. Co ważne, mają one wykorzystywać synergiczne efekty między łączeniem sektorów. Kluczowe ma być spełnienie kryterium innowacyjności oraz opłacalności ekonomicznej.

Czekamy na tych, którzy planują uruchomić produkcję nowego wyrobu w zakresie gospodarki wodorowej lub wdrożyć nową technologię wodorową we własnej działalności. Następnie, w ciągu roku, będziemy uruchamiali nabory w innych obszarach tematycznych. W czerwcu będziemy przyjmowali projekty w obszarze plusenergetyczne budynki, a w sierpniu w kolejnych tematach: inteligentne miasta energii, wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu oraz stabilne i bezemisyjne źródła energii, samowystarczalne klastry energetyczne – dodaje wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Na realizację przedsięwzięcia można będzie uzyskać pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych z możliwością premii innowacyjnej do 20% kapitału wpłaconej pożyczki po uzyskaniu efektu rzeczowego, nie więcej niż 10 mln zł. W razie konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac B+R będzie można ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe. Z kolei w przypadku chęci powtórzenia wdrożenia i skalowania zastosowania technologii możliwe będzie skorzystanie z umorzenia do 25% pożyczki.

Przeczytaj także: Nowy zakup Orlenu. „Ważne źródło przychodów”