• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: nowe urządzenia badające jakość powietrza

Opublikowano: 21-02-2021 Źródło: PK

Politechnika Krakowska (PK) realizuje nowy projekt związany z badaniem jakości powietrza. Na kampusie uczelni stanęły EkoSłupki, które mierzą stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Wyniki są widoczne dla każdego przechodnia – urządzenia emitują światło, a barwy są zgodne z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.


Fot. Funtap / Adobe Stock Fot. Funtap / Adobe Stock

Słupki mierzą poziom pyłów zawieszonych: PM10, PM2,5 oraz PM1.0. Jak podaje PK, te ostatnie są bardzo rzadko weryfikowane, a jednocześnie stanowią największe zagrożenie dla zdrowia (mogą przenikać nie tylko do krwi i płuc, ale także do mózgu). Oprócz tego jeden z EkoSłupków posiada wbudowane mierniki dwutlenku siarki, ozonu, formaldehydów, dwutlenku węgla i tlenku azotu.

EkoSłupek przed Politechniką Krakowską. Fot. Politechnika.Krakowska EkoSłupek przed Politechniką Krakowską. Fot. Politechnika.Krakowska

Umieszczenie EkoSłupków na terenie Politechniki Krakowskiej ma na celu ułatwienie dostępu do aktualnych informacji o jakości powietrza oraz zwiększenie świadomości społecznej w tym aspekcie. Wyniki pomiarów są archiwizowane i wykorzystywane do badań i analiz naukowych prowadzonych w Katedrze Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Wydziału Inżynierii Lądowej, która była inicjatorem montażu urządzeń na terenie kampusu PK i współfinansowała ich zakup – wskazano w komunikacie na stronie uczelni.

Urządzenia zlokalizowane są przed wejściem do głównego budynku politechniki oraz obok budynku dawnego Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych.

EkoSłupek przed Politechniką Krakowską. Fot. Politechnika.Krakowska EkoSłupek przed Politechniką Krakowską. Fot. Politechnika.Krakowska

Za projekt odpowiedzialna jest mgr inż. Katarzyna Nowak-Dzieszko, doktorantka w Katedrze Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli, której tematem pracy doktorskiej jest jakość powietrza w budynkach ze szczególnym uwzględnieniem stężenia pyłów PM, w zależności od warunków zewnętrznych. W zakładzie trwają jednocześnie badania nad wpływem smogu na środowisko wewnętrzne pomieszczeń edukacyjnych. Przy użyciu czujników LookO2 prowadzone są pomiary poziomu pyłów zawieszonych zarówno w salach wykładowych, jak i na zewnątrz budynku.

Przeczytaj także: Kraków walczy ze smogiem. Sprawdzono efekty

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!