W ramach wstępnych konsultacji prezentowane mają być systemy gromadzenia i analizy danych zużycia energii w gminnych budynkach użyteczności publicznej, pozwolą też na oszacowanie kosztów czasu potrzebnego na realizację takiej inwestycji. Jak podało biuro prasowe krakowskiego magistratu, jeśli taki system powstanie, będzie pionierski w naszym kraju. Udział w konsultacjach weźmie 11 firm.

W pierwszym etapie centrum zarządzania energią E-ZEBRA monitorowałoby zużycia energii oraz mediów w budynkach w czasie rzeczywistym, a w kolejnym – zdalnie zarządzało mediami w mieście. Do tej pory ogólnotechnicznej ocenie poddano ponad 230 gminnych budynków w Krakowie. Kolejnym krokiem po konsultacjach rynkowych będzie przetarg pn. „Zaprojektowanie i wdrożenie systemu monitorowania zużycia mediów i inteligentnego zarządzania energią w obiektach użyteczności publicznej należących do Gminy Miejskiej Kraków”.

Powstający system to ważny element działań smart city. Inteligentne miasto powinno nie tylko monitorować, ale też zarządzać swoimi budynkami za pomocą technologii na miarę XXI w. – powiedziała Agata Prokop, kierownik ds. nowych technologii w KEGW.

Przeczytaj także: Oto najbardziej zrównoważone miasta w Polsce