Politechnika w Gdańsku powołała dwa ogólnouczelniane, interdyscyplinarne centra badawcze: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Centrum Technologii Wodorowych. Zadaniem obu ośrodków będzie koordynacja prac badawczych, projektowych i eksperckich na rzecz budowy morskich farm wiatrowych i nowoczesnych technologii wodorowych w energetyce.
Fot. Max Topchii / Adobe Stock
W kręgu zainteresowania specjalistów skupionych wokół pierwszego centrum są m.in. projektowanie statków specjalnych, diagnostyka układu mechanicznego i hydraulicznego turbiny wiatrowej, projektowanie i diagnostyka wirnika turbiny wiatrowej, kompleksowa ochrona przeciwkorozyjna wież turbin wiatrowych, bezpieczeństwo podwodne i nawodne farm wiatrowych, posadowienie morskich turbin wiatrowych, projektowanie układów magazynowania nadmiarowej energii wiatru, projektowanie układów regulacji mocy i przesyłu energii elektrycznej, a także kształcenie kadr i zarządzanie w morskiej energetyce wiatrowej.
Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej dysponuje wyspecjalizowaną bazą laboratoryjną, która umożliwia przeprowadzenie identyfikacji problemów technicznych i organizacyjnych w zakresie budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Oferuje wsparcie naukowe w obszarze projektowania, technologii wytwarzania czy eksploatacji farm wiatrowych zlokalizowanych na morzu. Jednocześnie prowadzi badania numeryczne i eksperymentalne, doradza i szkoli kadrę kierowniczą i inżynierską.
W ofercie drugiego centrum znajdują się usługi badawcze związane z tematyką wodorową. Chodzi o przetwarzanie, gromadzenie i spalanie wodoru, a także przetwarzanie energii uzyskanej w ogniwach paliwowych. Jednostka obsługuje projekty wodorowe od fazy koncepcyjnej, przez projektowanie i modelowanie, aż po diagnostykę i utrzymanie opracowanych rozwiązań. Bierze także udział w rozwoju i utrzymywaniu istniejących technologii wodorowych.
Działania centrum skupiają się wokół następujących obszarów badawczych: diagnostyka ogniw paliwowych, gromadzenie wodoru (chemiczne magazynowanie wodoru), produkcja wodoru (biowodór), produkcja energii (powłoki funkcjonalne), przetwarzanie energii (automatyzacja/elektroenergetyka), modelowanie procesów wodorowych (modelowanie/systemy wspomagania decyzji/sztuczna inteligencja) – podała w komunikacie uczelnia.
Przeczytaj także: Program wsparcia morskich farm wiatrowych zatwierdzony przez KE
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.