Czym jest efektywność energetyczna domu?

Efektywność energetyczna budynku inaczej jest nazywana sprawnością energetyczną. Budynek o wysokiej efektywności energetycznej pozwala na utrzymanie odpowiedniego zapotrzebowania na prąd i ogrzewanie przy niskich kosztach eksploatacji.

Co daje większa efektywność energetyczna?

Jeśli zadbasz o odpowiednią efektywność energetyczną swojego domu, obniżysz comiesięczne rachunki za ogrzewanie i prąd. Z kolei na co dzień, szczególnie zimą, jesienią i wczesną wiosną, odczujesz lepsze dogrzanie pomieszczeń. Stworzysz zatem komfortowe miejsce do życia dla siebie i swojej rodziny. Dodatkowo zmniejszysz produkcję toksycznych substancji tworzących, chociażby smog. Efektywność energetyczna daje zatem korzyści dla Ciebie i dla środowiska. Oto kilka porad, które przygotował dla Was portal Homelook.pl

W jaki sposób można poprawić efektywność energetyczną domu?

Poprawa efektywności energetycznej budynków zaczyna się od gruntownej termomodernizacji domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych budynków wybudowanych w latach 90. bądź wcześniej. Termomodernizacja pozwala na zmniejszenie utraty energii, a więc zmniejszenie wysokich wydatków po sezonie grzewczym.

Na czym polega termomodernizacja budynku?

  1. odpowiednie ocieplenie budynku
  2. wymiana albo naprawa nieszczelnych okien i drzwi
  3. instalacja energooszczędnych systemów grzewczych

Jak jeszcze możesz zmniejszyć wysokie rachunki za ogrzewanie lub prąd na co dzień? Wybierz energooszczędne żarówki wewnątrz domu, a na zewnątrz postaw na instalację z czujnikiem ruchu. Jeśli wszystkie powyższe kroki już wykonałeś, a comiesięczne koszty eksploatacji nadal są zbyt wysokie – zastanów się nad profesjonalnym audytem efektywności energetycznej.

Jeśli podniesiesz szczelność i termoizolację budynku, wówczas możesz sięgnąć także po odnawialne źródła energii (np. instalacja fotowoltaiczna), które również wpłyną na większą efektywność energetyczną Twojego domu.

Efektywność energetyczna a niezależność energetyczna domu

Modernizacja w kierunku zmniejszenia strat ciepła w trakcie ogrzewania mieszkania pozwala na zmniejszenie opłat za ogrzewanie. Po zadbaniu o odpowiednie docieplenie budynku, zamontowaniu szczelnych okien i odpowiedniego systemu grzewczego możesz podjąć kroki, aby uniezależnić swój dom energetycznie, a tym samym zmniejszyć rachunki za prąd nawet do zera.

Jakie są rozwiązania w kierunku uniezależnienia domu?

W przypadku domów jednorodzinnych i wielorodzinnych najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika pozwala na czerpanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, dlatego najczęściej umieszcza się je na dachu budynku.

Odpowiedni dobór i montaż fotowoltaicznych to inwestycja, której koszty z czasem się zwracają. Dodatkowo pozwala na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną już od pierwszego dnia działania instalacji, a nawet zmniejszenie ich do zera w ciągu roku.

Czy panele fotowoltaiczne to dobre rozwiązanie?

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością, a wszystko za sprawą wielu zalet. Jakie są plusy ogniw fotowoltaicznych?

Darmowy prąd

– za instalację paneli płacisz tylko raz. Już od pierwszego dnia działania koszty zwracają się, aby z czasem pozwolić Ci na korzystanie z całkowicie darmowej energii słonecznej.

25 lat gwarancji

– producenci paneli fotowoltaicznych oferują nawet do 25 lat gwarancji na instalację i jej komponenty, dzięki czemu masz spokój na niemal ćwierć wieku.

Prawdziwa ekologia

– energia słoneczna to źródło odnawialne, czyli ekologiczne i nieszkodliwe dla zwierząt, ludzi i środowiska.

Energia przez cały rok

– chociaż wydajność ogniw jest zależna od pory roku i nasłonecznienia, to gromadzenie nadwyżki wyprodukowanej energii pozwala Ci korzystać z niej przez cały rok.

Nawet 5000 zł dofinansowania

– korzystanie z energii słonecznej jest wspierane przez program Mój Prąd. Dodatkowe dofinansowanie sprawia, że projekt i montaż wyniesie jeszcze mniej.

Bezobsługowa praca

– panele fotowoltaiczne działają praktycznie same, dlatego nie musisz uczyć się skomplikowanej obsługi.

Aby rozpoznać się w temacie fotowoltaiki zapraszamy do artykułu z poradnikiem przy wyborze paneli fotowoltaicznych - https://homelook.pl/panele-fotowoltaiczne-jakie-wybrac/

Jakie dofinansowania w kierunku poprawy wydajności energetycznej i ekologicznej są dostępne w Polsce?

Zarówno termomodernizacja, jak i ekologiczne źródła energii są w Polsce wspierane, dzięki czemu taka inwestycja staje się osiągalna dla wielu domostw. Jednym z programów rządowych, który oferuje bezzwrotne dofinansowanie paneli fotowoltaicznych, jest program Mój Prąd. Dzięki niemu możesz zyskać nawet do 5 000 złotych na instalację fotowoltaiki w gospodarstwie domowym.

Dodatkowe fundusze oferuje także program Czyste Powietrze. Jest on skierowany do właścicieli planujących termomodernizację swojego domu lub gospodarstwa. Ten program przewiduje aż do 37 000 złotych dofinansowania na zakup i montaż instalacji, zwiększających energetyczną efektywność domu.

Właściciele lub współwłaściciele wolnostojących domów mieszkalnych mogą także ubiegać się o ulgę podatkową tzw. ulgę termomodernizacyjną. Dzięki temu możesz odliczyć od podatku koszty, jakie poniosłeś w trakcie termomodernizacji domu. Ulga ta obejmuje także panele fotowoltaiczne.

Podsumowanie

Efektywność energetyczna, jak i korzystanie z odnawialnych źródeł energii takich jak energia słoneczna wpływa pozytywnie na środowisko i na Twój portfel. Odpowiednio docieplone mieszkanie, energooszczędne instalacje grzewcze i żarówki, a także panele fotowoltaiczne to sposób na zaoszczędzenie wydatków na prąd i ogrzewanie. Warto pamiętać, że istnieje wiele programów rządowych, ale także lokalnych, które wspierają finansowo właścicieli gospodarstw domowych. Dzięki temu zarówno termomodernizacja, jak i odnawialne źródła energii stają się osiągalne dla każdego budżetu.