W Elektrowni Szczytowo-Pompowej (ESP) w Żydowie (woj. zachodniopomorskie, powiat koszaliński) rozpoczęto wymianę układu rozruchu hydrozespołów. Po zakończeniu prac poprawi się sterowanie pracą jednostki i wydłuży czas eksploatacji obiektu jako magazynu energii i elementu regulacji w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE). Zmniejszy się też negatywne oddziaływanie na środowisko. Prace potrwają do końca lipca.
Fot. Energa
Stary, zawodny układ
Istniejący układ rozruchu hydrozespołów odwracalnych działa od lat 60. XX w. i mocno ogranicza możliwości produkcyjne i regulacyjne elektrowni na rzecz KSE. Nowe urządzenie jest statycznym układem przekształtnikowym (ang. Static Frequency Converter – SFC) działającym bezpośrednio na generator. Pozwoli to pominąć pracę silnika rozruchowego i rezystorów płynowych.
Korzyści z modernizacji
Modernizacja umożliwi wielokrotne rozruchy hydrozespołów, bez konieczności oczekiwania na schłodzenie elektrolitu w kadziach rezystorów. Nie będą już konieczne przeglądy i remonty silników rozruchowych i rezystorów płynowych. Dodatkowo z pracy elektrowni zostanie wyeliminowany elektrolit z rezystorów płynowych, dzięki czemu zmniejszy się negatywne oddziaływanie obiektu na środowisko.
Fot. Energa
Mniejsza energochłonność
Nowoczesne układy są mniej energochłonne i pozwalają maksymalnie wykorzystać zainstalowane urządzenia wytwórcze dla potrzeb KSE. Po wymianie urządzeń na nowe, tylko na transformatorach blokowych strata energii zmniejszy się o około 64 toe ( ton oleju ekwiwalentnego) rocznie. Ograniczanie strat jest bardzo ważne, ponieważ ESP Żydowo jest z roku na rok z większą częstotliwością wykorzystywana do regulacji parametrów sieci, głównie napięcia. Wszystkie te zmiany umożliwią jeszcze wiele lat pracy elektrowni jako magazynu energii i elementu regulacyjnego w KSE – wskazuje Tadeusz Pieńkowski, kierownik Wydziału Elektrowni Żydowo w Enerdze OZE.
Wcześniej w obiekcie wymieniono wszystkie transformatory blokowe, transformatory potrzeb własnych, zainstalowano układ Automatycznej Kontroli Zapór (ASTKZ), wymieniono układ Automatycznej Regulacji Napięcia Elektrowni (ARNE), zmodernizowano całkowicie instalację 0,4 kV i oświetlenie oraz wykonano remonty pomieszczeń socjalnych i biurowych. Łącznie wydano na te cele około 14 mln zł.
Przeczytaj także: PSE zbudują infrastrukturę dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.