Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że Polska zużywa mniej energii rocznie niż potrzeba, aby wydobyć kryptowaluty.
Fot. Adobe Stock
Obsługa transakcji typu kup Ethereum, czy tych związanych z bitcoinem oraz ich wydobyciem wymaga energii na poziomie 116 a 127 Twh.
Zależności między energią elektryczną a kryptowalutami
PIE na bieżąco monitoruje sytuację związaną z zależnością między zużyciem energii elektrycznej a wydobyciem kryptowalut. W swoich badaniach opiera się na opiniach światowych ekspertów, takich jak Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI). Według nich przedstawione szacunki nie są rekordowe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnim czasie bitcoin traci na wartości, a jego wydobycie przestaje być opłacalne.
Tesla w pierwszej połowie 2021 r. dopuściła płatność za swoje samochody przy użyciu bitcoinów, co wpłynęło na kurs tej kryptowaluty. Skoczył on wówczas do ponad 200 tys. zł. Dla porównania obecnie kurs ten zatrzymał się na poziomie 130 tys. zł. Wówczas szacowane zapotrzebowanie na energię w ciągu roku przekroczyło 150 Twh.
Według szacunków Cambridge wynika, że 70% kopanych bitcoinów, w przedziale czasowym od września 2020 r. do kwietnia 2021 r., zlokalizowanych było w Chinach. W 2019 r. kraj ten ponad 60% swojej energii elektrycznej pozyskał ze spalania węgla.
Jak to wpływa na emisję szkodliwego CO2 do atmosfery? Przy szacunkach, jakie zakłada CBECI, wydobycie bitcoinów zwiększy udział CO2 w ziemskiej atmosferze do blisko 500 g CO2/Kwh. Pozostawi to ślad węglowy na poziomie 60 Mt CO2 rocznie. Dla porównania, w Polsce, w 2019 r. emisja ze spalania paliw kopalnianych wyniosła ponad 320 Mt CO2.
Według analizy PIE na podstawie danych pozyskanych z instytutu Cambridge tzw. farmy kryptowalut ulokowane są w krajach, które korzystają głównie z paliw kopalnych.
Zmiana kierunku
Branża zajmująca się wydobyciem i obrotem kryptowalut dostrzega problem negatywnego wpływu zbyt dużego zużycia energii elektrycznej. Tworzone są projekty, które mają na celu zminimalizowanie problemu:
- jednym z nich jest inicjatywa – Solarcoin, która przy pomocy dodatkowej MWh wygenerowanej dzięki fotowoltaice tworzy nową jednostkę;
- drugą możliwością jest BitGreen, pozwalający użytkownikowi na wygenerowanie dowolnej kryptowaluty w zamian za działania ekologiczne.
Co ciekawe, twórcy Ethereum w trosce o środowisko naturalne zapowiedzieli ogromne zmiany, które w najbliższej przyszłości pozwolą na ograniczenie zapotrzebowania na energię aż o 99,95%!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.