Realizacją przedsięwzięcia w formule „pod klucz” zajmie się Mostostal Warszawa. Przy budowie kotła wykorzystana zostanie technologia dwururowa, a oprócz obiektu powstaną także niezbędne budynki, budowle, urządzenia budowlane, instalacje i urządzenia pomocnicze. Wszystkie prace warte są ponad 100 mln zł.

Nowe źródło zwiększy dotychczasową moc elektrociepłowni, a to z kolei zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz stworzy warunki dla przyłączania nowych odbiorców. Wytworzone ciepło popłynie do mieszkańców Katowic, Sosnowca, Siemianowic i Chorzowa.

Niedawno spółka energetyczna zawarła umowę na budowę nowoczesnej kotłowni wyposażonej w wysokosprawne kotły wodne gazowo-olejowe w elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach. Składająca się z dwóch kotłów wodnych o łącznej mocy 76 MW nowoczesna kotłownia dostarczy ciepło mieszkańcom tej gminy oraz Bielska-Białej. Wartość tego przedsięwzięcia to 52 mln zł.

Inwestycje zaplanowane w elektrociepłowniach w Katowicach i Czechowicach-Dziedzicach wpisują się w założenia „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.” uwzględniającej cele klimatyczne Unii Europejskiej związane ze zmianą miksu paliwowego i transformacji źródeł wytwarzania w ciepłownictwie. Inwestycje zwiększą również bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz poprawią jakość powietrza w tych miastach – powiedział Paweł Strączyński, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Przeczytaj także: Tak wyglądało wyburzanie bielskiej elektrociepłowni