Rząd przyjął uchwałę ws. terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Jako jego lokalizację wybrano Port Gdynia, znajdujący się najbliżej planowanych elektrowni, które na Morzu Bałtyckim powstaną w ramach pierwszego etapu rozwoju tzw. projektu polskiego offshore.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, terminal ma zapewnić odpowiednie zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych. Jednocześnie umożliwi skuteczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Dzięki temu uda się m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa oraz zaktywizować proces rozwoju gospodarki.
Na Gdynię, oprócz odległości tamtejszego portu od planowanych elektrowni, zdecydowano się z powodu spodziewanej ekonomicznej efektywności procesów inwestycyjnych w instalacje farm na Bałtyku. Ponadto, gdyński port jest już teraz wykorzystywany do przeładunków wielu elementów konstrukcyjnych farm wiatrowych.
Na mocy uchwały w Porcie Gdynia przygotowane ma zostać odpowiednie zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych; stworzona zostanie także wymagana infrastruktura.
Na Morzu Bałtyckim do 2030 r. powstaną farmy wiatrowe o mocy 6 GW. Budowa elektrowni rozpocząć ma się za trzy lata. Realizacja całego planu rozwoju offshore na Bałtyku wygenerować ma 60 mld zł wartości dodanej do PKB i 15 mld zł wpływów z podatków.
Przeczytaj także: PGE i Ørsted: badania dna morskiego dla farmy wiatrowej Baltica

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.