• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Panele fotowoltaiczne: na dachu czy na gruncie?

Opublikowano: 24-08-2021 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Usytuowanie paneli fotowoltaicznych ma niebagatelne znaczenie dla wydajności całej instalacji. Dwie najczęściej rekomendowane lokalizacje to dach oraz grunt. Na którą z nich warto się zdecydować? Czy istnieją jakieś ogólne warunki montażu paneli, które powinniśmy spełnić, aby nasza fotowoltaika dostarczała nam jak najwięcej energii? Sprawdźmy.


Fot. innogy Polska Fot. innogy Polska

Jakie warunki zapewnią panelom fotowoltaicznym najbardziej efektywną pracę?

Fotowoltaika będzie produkować największą ilości energii elektrycznej z zainstalowanej mocy, jeżeli podczas jej projektowania i montażu weźmiemy pod uwagę kilka podstawowych zasad. Aby prawidłowo zaplanować umiejscowienie paneli na posesji, warto najpierw zrozumieć zasady działania instalacji fotowoltaicznej. Można o nich przeczytać na stronie innogy Polska.

Kąt montażu paneli względem podłoża

Według wyliczeń ekspertów kąt 30-35° jest optymalnym ustawieniem paneli fotowoltaicznych względem podłoża. W przypadku, gdy montaż pod danym kątem nie jest możliwy, nachylenie paneli należy dostosować m.in. do szerokości geograficznej, warunków danej lokalizacji czy dostępnej przestrzeni. Ogólnie dopuszcza się ustawienie paneli pod kątem 15-60°. Warto jednak pamiętać, że każde odchylenie ku dolnej lub górnej granicy tego zakresu oznacza niższą wydajność systemu.

Ukierunkowanie paneli fotowoltaicznych

Kąt nachylenia to nie wszystko. Aby pozyskiwać jak najwięcej energii słonecznej, panele fotowoltaiczne muszą być odpowiednio ustawione względem stron świata. W Polsce najlepsze rezultaty daje montaż w kierunku południowym – instalacja produkuje wtedy najwięcej energii elektrycznej względem swojej mocy. Dobre wyniki można uzyskać również w przypadku budowy fotowoltaiki w kierunku południowo-wschodnim, południowo-zachodnim, zachodnim oraz wschodnim. W kierunkach innych niż południowy trzeba jednak uwzględnić około 15-procentowy spadek wydajności. Nigdy nie należy za to montować paneli w kierunku północnym – z uwagi na niskie uzyski inwestycja będzie w zasadzie nieopłacalna.

Fot. innogy Polska Fot. innogy Polska

Ekspozycja na promieniowanie słoneczne

Im mniej promieni słonecznych dochodzi do powierzchni paneli, tym mniejszą ilość energii elektrycznej uda się im wyprodukować. W związku z tym miejsce montażu fotowoltaiki nie powinno być zacienione ani przez drzewa, ani przez okoliczne budynki. Poza tym spróbujmy przewidzieć, czy w przyszłości w najbliższej okolicy powstaną obiekty, które mogłyby zasłonić naszą instalację.

Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych

Powyższe wymagania można spełnić, zarówno montując panele na dachu budynku, jak i na gruncie. O czym należy pamiętać w zależności od wybranej lokalizacji?

Panele fotowoltaiczne na dachu

Za montażem paneli fotowoltaicznych na dachu przemawia kilka czynników. Po pierwsze, dzięki temu jego powierzchnia zostaje maksymalnie wykorzystana i zyskuje on dodatkową funkcję. Po drugie, system nie zajmuje miejsca bezpośrednio na działce, np. w ogrodzie. Po trzecie, tak zrealizowana inwestycja często jest tańsza. Wynika to przede wszystkim z krótszego okablowania.

Zanim jednak panele zostaną zamontowane na dachu, konieczne jest skontrolowanie jego stanu przez konstruktora budowlanego. Sprawdzi on stabilność oraz nośność konstrukcji dachowej. Możliwe, że niezbędne będzie jej wzmocnienie – tak, aby poradziła sobie z dodatkowym ciężarem, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Przy montażu paneli fotowolaticznych na dachu warto również pamiętać, że system na dachu płaskim zajmuje więcej miejsca niż zainstalowany na pochyłej powierzchni. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki projektowania takiego rozwiązania — panele ustawia się w pewnej odległości od siebie, tak, aby poszczególne rzędy nie zacieniały kolejnych. To z kolei może spowodować, że na naszym dachu nie będziemy mogli zamontować paneli o zadowalającej nas mocy.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Jeżeli dach ma niewystarczająco dużą powierzchnię, jest zacieniony lub jego remont znacznie podniósłby koszt inwestycji, warto rozważyć inną lokalizację. Alternatywą dla montażu na dachu jest instalacja na gruncie. Zazwyczaj do dyspozycji jest więcej miejsca, w związku z czym na naszej działce możemy zaplanować system o większej mocy. Poza tym mamy większą swobodę w projektowaniu instalacji. Dzięki temu z łatwością uzyskamy optymalny kąt nachylenia czy ustawienie paneli w kierunku południowym. Kolejny plus to bezproblemowe czyszczenie paneli w razie ich zabrudzenia – w tym celu nie trzeba wynajmować ekipy z uprawnieniami do pracy na wysokości.

Oczywiście instalacja paneli fotowoltaicznych na gruncie również ma pewne minusy i ograniczenia. Przede wszystkim zajmuje ona cenne miejsce na posesji. Poza tym realizacja nie wchodzi w grę w przypadku terenów podmokłych czy zalewowych, a także obszarach, na których wykonywano wcześniej infrastrukturę np. gazową.

Co będzie lepsze: montaż paneli na dachu czy na gruncie? Na tak postawione pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Ostateczną decyzję podejmijmy po konsultacji z profesjonalną firmą zajmującą się projektowaniem i realizacją systemów fotowoltaicznych.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia