• Budowę zrealizuje spółka celowa. Może liczyć na maksymalnie 1,8 mld zł
  • Do podjęcia decyzji inwestycyjnej CCGT Grudziądz musi podpisać umowę mocową
  • Przetargi na budowę bloku gazowego w Grudziądzu ogłaszano w 2013 i 2019 r.

Budowa aktywów gazowych

Przedsięwzięcie wpisuje się w strategię płockiego koncernu zakładającą osiągnięcie 2,5 GW mocy w odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz 2 GW w elektrowniach gazowych.

To projekt, który, w przypadku decyzji inwestycyjnej, istotnie przyczyni się do stworzenia silnego, a przede wszystkim bilansującego się pionu energetycznego koncernu i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlenu.

Warunkowe finansowanie

Jeżeli zapadnie decyzja o budowie nowej jednostki wytwórczej, koncern – w myśl porozumienia – pokryje nakłady finansowe w 100%, ale górnym limitem jest 1,8 mld zł. By do tego doszło spółka celowa CCGT Grudziądz musi zawrzeć umowę mocową (zapewnia ona m.in. opłaty za gotowość do dostarczenia określonej mocy na rynek). Nakłady zostaną pokryte poprzez udzielenie finansowania spółce Energa lub CCGT Grudziądz na kapitał własny lub obcy. Porozumienie określa również zasady nadzoru nad spółką CCGT Grudziądz oraz kierowania projektem – czytamy w komunikacie.


Orlen ma trzy jednostki gazowe

PKN Orlen posiada 90,92% akcji Energi dających prawo do 93,28% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu. Spółka celowa CCGT Grudziądz należy do Energi.

Grupa Orlen ma dwa bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce i jedną z największych w Europie EC Płock. Koncern do 2024 r. zainwestuje około 2,5 mld zł w blok gazowy o mocy 745 MW, który ma powstać w Ostrołęce po zarzuceniu planów budowy bloku węglowego.

Wieloletnia epopeja

Pierwotnie w Grudziądzu miała stanąć jednostka o mocy 900–1200 MW. W 2012 r. plany okrojono, uznając, że elektrownia będzie budowana etapami. W 2013 r. Energa Invest ogłosiła przetarg na blok parowo-gazowy o mocy 420–600 MW, który miał zostać uruchomiony w 2017 r. Nic z tego nie wyszło, podobnie jak w późniejszym postępowaniu w trybie dialogu konkurencyjnego ogłoszonym przez Energę Wytwarzanie w marcu 2019 r., kiedy zakładano moc 450–750 MW. Planowano podpisanie umowy z wykonawcą w I kwartale 2020 r. i 36 miesięcy na realizację zadania, ale do niego nie doszło. Nie podano, jaką moc przewidziano dla bloku, którego budowa potencjalnie zostanie sfinansowana przez PKN Orlen.

Przeczytaj także: PGNiG może odkupić udziały Taurona w Elektrociepłowni Stalowa Wola