Czym są pompy ciepła?

Są to urządzenie, które paradoksalnie wymuszają obieg ciepła z obszaru o niższej temperaturze do pomieszczeń lub zbiorników z temperaturą wyższą. Ów paradoks polega na tym, iż wydaje się to sprzeczne z prawami natury.

Pompy ciepła wykorzystują potencjał energetyczny zawarty w gruncie, wodzie i powietrzu, przy czym pojęcie ciepła w ich przypadku różni się od tego, co ludzkość uważa za normę.

Dość powiedzieć, że wody gruntowe utrzymują stały przedział temperatur na poziomie +8 do +12° C, a mimo to pompy są w stanie doprowadzić do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych lub wody w znacznie wyższym stopniu, zapewniając tym samym poczucie komfortu użytkownikom budynku.

Ile lat wytrzymuje pompa ciepła?

Pompa ciepła jest zespołem urządzeń mechanicznym i jako takie funkcjonuje w oparciu o kilka elementów składowych. Zatem trwałość całości wynika z wielu czynników, pośród których nie bez znaczenia jest jakość zamontowanej aparatury. W tym kontekście wybór odpowiedniego dostawcy sprzętu może okazać się kluczowy, o czym można dowiedzieć się np. ze strony heiztechnik.pl.

Jednym z najintensywniej pracujących mechanizmów w systemie jest sprężarka. Obciążenie wynika z faktu, iż to właśnie ona często włącza się i wyłącza, powodując regulację temperatury w pomieszczeniach.

Wydłużenie okresów pomiędzy poszczególnymi cyklami pracy sprężarki może znacząco wydłużyć jej trwałość, a co za tym idzie sprawność całości ogrzewania. Jak to zrobić?

Poprzez zapewnienie stabilności termicznej w całym budynku, co można uczynić już na etapie projektowania budowli. Mianowicie, są miejsca szczególnie narażone na emisję energii cieplnej w ciągu całego roku.

Poddasza ulegają znaczącemu nagrzaniu wskutek działania promieni słonecznych latem, z kolei w piwnicach panuje dotkliwy chłód w miesiącach zimnych. Zatem w trakcie prac budowlanych należy położyć nacisk na zabezpieczenie domu w tych właśnie miejscach.

Dobrym pomysłem ograniczającym ciepło w górnych partiach budynku może być np. instalacja paneli fotowoltaicznych zasłaniających dużą część powierzchni dachowej. Nawiasem mówiąc, energia uzyskana tą drogą w pełni zaspokoi potrzeby pompy ciepła. Ogrzewanie będzie nie tylko ekologiczne, lecz także praktycznie bezpłatne.

Zachowując odpowiedni balans termiczny, można z dużą dozą pewności przyjąć, iż okres trwałości pompy ciepła nie powinien być krótszy, aniżeli 20 lat, chociaż użytkownicy przewidujący czas znacznie przekraczający 30 lat, nie należą do rzadkości.

Pompy ciepła – zalety i wady

Wadą systemu są jedynie wysokie nakłady inwestycyjne, które mogą ostudzić nieco zapał przyszłych użytkowników. Warto jednak zadać sobie trud kalkulacji utrzymania tradycyjnej formy ogrzewania za pomocą konwencjonalnych metod (gaz, węgiel, drewno, prąd elektryczny, olej opałowy).

Wydarzenia ostatnich lat dobitnie pokazują, że ceny nośników energii cieplnej wykazują stałą tendencję wzrostową. Tradycyjnie uzyskiwane ciepło wiąże użytkownika wysokimi rachunkami praktycznie na cały okres jego wykorzystywania. Nawet w przypadku braku fotowoltaiki, należy mieć na względzie, iż pompa w zamian za jedną jednostkę energii elektrycznej dostarcza czterokrotnie więcej ciepła. Ponadto stosując wspomniane wcześniej zabezpieczenia termiczne budynku, niweluje się różnicę pomiędzy temperaturą źródłową a oczekiwaną, co jeszcze w większym stopniu zmniejsza zużycie prądu.

Przyjmując, iż pompy ciepła będą jedynie wspomagać już istniejącą instalację grzewczą, koszty ogrzewania zostaną zredukowane o około 60%.

Czy warto zakładać pompy ciepła? Odpowiedź wydaje się oczywista.