Zmiana przepisów określająca skład projektu budowlanego

W dniu 19 września obecnego 2021 roku świat ujrzały zmiany przepisów Prawa budowlanego, które zmieniły wymagania względem projektów budowlanych. Zmiana dotychczasowych przepisów była umotywowana chęcią uproszczenia całego procesu pozyskania pozwolenia na budowę. W obecnym kształcie cały Projekt Budowlany został podzielony na trzy części, składające się na:

  • Projekt architektoniczno-budowlany, który - w stosownym urzędzie - składamy w 3 egzemplarzach,
  • Projekt zagospodarowania działki lub terenu, który składany jest w 1 egzemplarzu,
  • Projekt techniczny, który jest niezbędny na etapie wnioskowania o pozwolenie na użytkowanie.

W przeszłości, jak dobrze wiadomo, prawo wymagało przedstawienia aż 4 egzemplarzy projektu budowlanego. Obecnie ta część formalna została zredukowana.

Co zawiera projekt techniczny domu?

Warto zwrócić uwagę na to, że to właśnie w tym dokumencie zawarte są wszelkie istotne informacje na temat konstrukcji budynku, instalacji elektrycznych, instalacji sanitarnych . Jakie elementy zawiera projekt techniczny domu, jak reguluje to Ustawa Prawo budowlane?

Przede wszystkim zawartość opracowania technicznego musi zawierać:

  • projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych
  • charakterystykę energetyczną
  • projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe
  • w zależności od potrzeb – dokumentacja geologiczno-inżynierska lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych oraz inne opracowania projektowe

Nie możemy zapominać o tym, że to właśnie w projekcie technicznym zawarte są dane o instalacji sanitarnej, również opatrzone schematami instalacji gazowej, schematami instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wszelkimi obliczeniami.

Projekt techniczny oprócz szczegółów związanych z instalacją gazową i wodną posiada również opis techniczny całej instalacji elektrycznej z uwzględnieniem schematu rozmieszczenia wszystkich jej elementów, takich jak szafka czy tablica bezpiecznikowa.

Jak ułatwić sobie proces uzyskania pozwolenia na budowę?

Jak powszechnie wiadomo, projekt budowlany złożony z tych trzech integralnych elementów stanowi obowiązkowy dokument, który należy przedłożyć w stosownym urzędzie, celem uzyskania pozwolenia na budowę. Stworzenie szczegółowego projektu wymaga dużych pokładów czasu oraz środków finansowych, co niejednokrotnie wpływa na przedłużenie okresu załatwiania wszelkich formalności.

Decydując się jednak na projekt domu, który zawiera już wszystkie niezbędne dane, znacznie przyspieszymy proces uzyskania pozwolenia na budowę. Na rynku z łatwością znajdziemy idealny projekt, który będzie w pełni dostosowany do naszych potrzeb, uwzględniając nie tylko wizualny i techniczny stan budynku, ale też całkowite koszty inwestycji.

Musimy pamiętać, że to właśnie projekt budowlany, złożony z projektu architektoniczno-budowlanego, projektu zagospodarowania terenu oraz projektu technicznego są głównym dokumentem, który warunkuje uzyskania pozwolenia na budowę, a w dalszej części pozwolenia na użytkowanie lokalu. Jeśli na jakimkolwiek etapie zaniedbamy proces przygotowania go, możemy w przyszłości borykać się z dużymi komplikacjami w uzyskaniu urzędowych zgód. Gotowe projekty domów oferują nam uzyskanie kompletu prawidłowej, zgodnej z prawem dokumentacji, która przyśpieszy cały proces.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Decydując się na zakup gotowego projektu domu, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą być istotne z punktu widzenia tak dużej inwestycji, jak budowa lokalu. Przede wszystkim wielkość i zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz. Wśród mnogości projektów z pewnością znajdziemy taki, który w idealny sposób będzie dostosowany do potrzeb naszej rodziny.

Pamiętajmy jednak, by wybierając projekt nie przeliczyć się z kosztami. Gotowe projekty domów często zawierają również kosztorys inwestorski, który przybliży nam całkowity koszt materiałów, robocizny i innych usług niezbędnych do realizacji budowy. Dobrą praktyką jest weryfikacja takiego dokumentu jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup danego projektu.

Gotowe projekty domów MURATORA - https://projekty.muratordom.pl