PSE i Litgrid, operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy, przetestowali możliwość odbudowy systemu litewskiego z wykorzystaniem połączenia LitPol Link oraz nowych autotransformatorów w stacji elektroenergetycznej Alytus. Symulowano pełne wyłączenie litewskich elektrowni.
Fot. CINEA
- W ramach testu wyłączono litewskie elektrownie i linie przesyłowe
- Wykazano, że elektryczność z Polski pozwala je ponownie uruchomić bez zakłócenia dostaw
- Działania trwały około 10 godzin
Symulacja wykazała, że nawet w sytuacji, kiedy wszystkie litewskie bloki elektroenergetyczne są wyłączone, energia elektryczna z Polski umożliwia ich ponowne uruchomienie bez zakłóceń dla dostaw elektryczności w Polsce i na Litwie.
Test ważny przed synchronizacją państw bałtyckich z resztą Europy
Dążąc do synchronizacji Litwy, Łotwy i Estonii z siecią kontynentalnej Europy, musimy być pewni, że nasz system elektroenergetyczny może zostać szybko i niezawodnie przywrócony z pomocą godnych zaufania partnerów z Polski. Nie mielibyśmy takiej gwarancji bez zakończonej niedawno rozbudowy połączenia LitPol Link, który stanowi środek bezpieczeństwa dla krajów bałtyckich – powiedział Dainius Kreivys, minister energetyki Litwy.
Przeprowadzenie testu było jednym z obowiązków wynikających ze współpracy PSE i Litgridu zainicjowanej w 2019 r. – Połączenie LitPol Link może być wykorzystywane w obu kierunkach – powiedział Eryk Kłossowski, prezes PSE.
Podjęte działania
Test odbudowy systemu trwał około 10 godz. W symulacji odłączono stację elektroenergetyczną Alytus, elektrownię szczytowo-pompową Kruonis i Lietuvos elektrinė oraz dwie linie przesyłowe Alytus-Kruonis i Kruonis-Lietuvos. W działaniach brały udział także jednostka gazowa w kompleksie Elektrėnai oraz jeden z autotransformatorów zainstalowanych niedawno w stacji Alytus. Wszystkie te elementy pracowały synchronicznie z polskim systemem.
By przywrócić napięcie wykorzystano linią napowietrzną 400 kV Alytus-Ełk Bis. Z Polski przesłano energię elektryczną, która umożliwiła uruchomienie elektrowni gazowej Elektrėnai i elektrowni szczytowo-pompowej Kruonis. Następnie elektryczność została przesłana do Polski. W trakcie prac most elektroenergetyczny LitPol Link nie był dostępny dla handlu.
Przygotowania do połączenia systemów
Podczas testu musieliśmy koordynować działania nie tylko z litewskimi producentami energii elektrycznej, ale także z polskimi dyspozytorami. Test potwierdził gotowość technologiczną urządzeń i profesjonalizm pracowników obu spółek. Przed nami jeszcze dużo pracy, aby zmodernizować i rozbudować litewskie sieci elektroenergetyczne oraz wzmocnić zarządzanie systemem w ramach przygotowań do regulacji częstotliwości i pracy synchronicznej wspólnie z naszymi partnerami z Polski i Europy kontynentalnej – powiedział Rokas Masiulis, dyrektor generalny Litgrid.
W programie testowym uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników Litgrid, PSE i Ignitis Gamyba, właściciela elektrowni Elektrėnai i Kruonis. Operatorzy systemów przesyłowych przeprowadzą obliczenia pozyskanych danych i analizę wyników – szczegółowe raporty powstaną w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Państwa bałtyckie wciąż działają w systemie rosyjskim
Test przeprowadzono tuż po zakończeniu rozbudowy połączenia LitPol Link oraz instalacji nowych autotransformatorów w stacji elektroenergetycznej Alytus. Zanim dojdzie do synchronizacji sieci państw bałtyckich z systemem europejskim zostaną przeprowadzone inne symulacje, m.in. litewski test pracy w trybie izolowanym w 2022 r., a później taki sam wspólny dla bałtyckich systemów elektroenergetycznych.
Litwa, Łotwa i Estonia, wraz z Rosją i Białorusią, wciąż działają w systemie BRELL, w którym częstotliwość energii elektrycznej jest regulowana centralnie w Rosji. Połączenie z systemem europejskim z Polską i innymi państwami w Europie zaplanowano na koniec 2025 r.
Przeczytaj także: PGE: koniec największej i najdroższej inwestycji w sieć dystrybucyjną
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.