Każdy inwestor jest prawnie zobowiązany do złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia obiektu do zewnętrznej infrastruktury technicznej. Krótko mówiąc, na etapie projektowania domu, trzeba zaplanować także podłączenie budynku do prądu. Jak to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku.
Jak zapewnić sobie prąd w domu i na działce?
Każdy realizowany budynek wymaga podłączenia m.in. do sieci energetycznej. Zgodnie z przepisami Prawa energetycznego zakład energetyczny jest zobowiązany do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z obiektem, który ubiega się o przyłączenie do sieci, jeśli spełnia on określone w umowie wytyczne.
Procedury formalne najlepiej załatwić jak najwcześniej, bo prace związane z przyłączeniem prądu zwykle zajmują od kilku do kilkunastu miesięcy. Wyjaśniamy, na czym polega procedura realizacji przyłącza energetycznego.
Wybór dystrybutora sieci. Pierwszym krokiem jest znalezienie na danym terenie dystrybutora sieci energetycznej. W Polsce jest czterech podstawowych operatorów sieci dystrybucyjnej: PGE Dystrybucja SA, Tauron Dystrybucja SA, Energa – Operator SA oraz Enea Operator Sp. z o.o. By procedura przyłączenia budynku do sieci rozpoczęła się, należy złożyć wniosek do danego dystrybutora.
Wniosek o określenie warunków przyłączenia do domu. Na etapie projektowania obiektu trzeba wystąpić o warunki przyłączenia do sieci energetycznej – domu czy działki, a także poznać warunki techniczne. Dokument jest dostępny w punkcie usługowym lub na stronie internetowej dystrybutora. Wniosek należy złożyć osobiście w punkcie obsługi klienta.
Skompletuj pozostałe dokumenty. Do wniosku o warunki przyłączenia do sieci energetycznej trzeba załączyć:
- Plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:500 (obrys budynku, zaznaczenie szafki z licznikiem prądu);
- Tytuł prawny do korzystania z obiektu, czyli wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny nabycia nieruchomości, umowa najmu lub dzierżawy;
- Załączniki uzupełniające. Osoby, które zarejestrowały działalność gospodarczą w obiekcie, muszą dodatkowo skompletować odpis nadania NIP, REGON oraz wpis do CEIDG lub KRS.
Zgonie z przepisami Prawa Energetycznego przedsiębiorstwo ma 30 dni od otrzymania wniosku na wydanie warunków przyłączenia.
Podpisanie umowy z dystrybutorem. Następnym krokiem jest podpisanie umowy o przyłączenie. Zanim nastąpi jej finalizacja, należy zakończyć prace montażowo-budowlane, wykonać instalację odbiorczą w obiekcie, uiścić opłatę za przyłączenie, a następnie poinformować dystrybutora o gotowości instalacji do odbioru.
Montaż przyłącza energetycznego. Gdy przedsiębiorstwo wykona złącze kablowe ZK w granicy działki, można dalej realizować procedurę formalną. Jego uruchomienie nastąpi po zawarciu umowy o świadczenie usług dystrybucji energii lub umowy kompleksowej i zamontowaniu licznika.
Szczegółowe informacje na temat całej procedury znajdziesz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/przylacze-energetyczne
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.