Jak zapewnić sobie prąd w domu i na działce?

Każdy realizowany budynek wymaga podłączenia m.in. do sieci energetycznej. Zgodnie z przepisami Prawa energetycznego zakład energetyczny jest zobowiązany do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z obiektem, który ubiega się o przyłączenie do sieci, jeśli spełnia on określone w umowie wytyczne.

Procedury formalne najlepiej załatwić jak najwcześniej, bo prace związane z przyłączeniem prądu zwykle zajmują od kilku do kilkunastu miesięcy. Wyjaśniamy, na czym polega procedura realizacji przyłącza energetycznego.

Wybór dystrybutora sieci. Pierwszym krokiem jest znalezienie na danym terenie dystrybutora sieci energetycznej. W Polsce jest czterech podstawowych operatorów sieci dystrybucyjnej: PGE Dystrybucja SA, Tauron Dystrybucja SA, Energa – Operator SA oraz Enea Operator Sp. z o.o. By procedura przyłączenia budynku do sieci rozpoczęła się, należy złożyć wniosek do danego dystrybutora.

Wniosek o określenie warunków przyłączenia do domu. Na etapie projektowania obiektu trzeba wystąpić o warunki przyłączenia do sieci energetycznej – domu czy działki, a także poznać warunki techniczne. Dokument jest dostępny w punkcie usługowym lub na stronie internetowej dystrybutora. Wniosek należy złożyć osobiście w punkcie obsługi klienta.

Skompletuj pozostałe dokumenty. Do wniosku o warunki przyłączenia do sieci energetycznej trzeba załączyć:

  • Plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:500 (obrys budynku, zaznaczenie szafki z licznikiem prądu);
  • Tytuł prawny do korzystania z obiektu, czyli wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny nabycia nieruchomości, umowa najmu lub dzierżawy;
  • Załączniki uzupełniające. Osoby, które zarejestrowały działalność gospodarczą w obiekcie, muszą dodatkowo skompletować odpis nadania NIP, REGON oraz wpis do CEIDG lub KRS.

Zgonie z przepisami Prawa Energetycznego przedsiębiorstwo ma 30 dni od otrzymania wniosku na wydanie warunków przyłączenia.

Podpisanie umowy z dystrybutorem. Następnym krokiem jest podpisanie umowy o przyłączenie. Zanim nastąpi jej finalizacja, należy zakończyć prace montażowo-budowlane, wykonać instalację odbiorczą w obiekcie, uiścić opłatę za przyłączenie, a następnie poinformować dystrybutora o gotowości instalacji do odbioru.

Montaż przyłącza energetycznego. Gdy przedsiębiorstwo wykona złącze kablowe ZK w granicy działki, można dalej realizować procedurę formalną. Jego uruchomienie nastąpi po zawarciu umowy o świadczenie usług dystrybucji energii lub umowy kompleksowej i zamontowaniu licznika.

Szczegółowe informacje na temat całej procedury znajdziesz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/przylacze-energetyczne