• Pod koniec października 2021 r. moc mikroinstalacji PV osiągnęła 5089 MW
  • Na aukcjach w latach 2018–2021 zakontraktowano 5 GW nowych mocy
  • Farmy do 1 MW nie potrzebują koncesji

Porozumienie to dla nas bardzo ważny sygnał wyznaczający kierunek dalszych działań. Fotowoltaika to jeden z kluczowych sektorów nie tylko energetyki, ale całej naszej gospodarki. Ostatnie lata pokazały jej dynamikę i wzrost znaczenia w kształtowaniu naszego rynku energetycznego. Wspólnie z branżą udało się wypracować katalog zadań i propozycji do dyskusji na przyszłość – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.


Współpraca administracji i biznesu

Stronami Porozumienia są przedstawiciele administracji rządowej: pełnomocnik rządu ds. OZE, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, ministrowie funduszy i polityki regionalnej, finansów, rolnictwa i rozwoju wsi, edukacji i nauki, aktywów państwowych, rozwoju i technologii, spraw zagranicznych, a także przedstawiciele inwestorów, podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla sektora fotowoltaiki, organizacji otoczenia biznesu, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz przedstawiciele świata nauki.

W ramach porozumienia sektorowego strony mają stale współpracować na rzecz rozwoju sektora PV w Polsce, z naciskiem na wzmocnienie krajowych korzyści ekonomicznych, środowiskowych, technologicznych, energetycznych i społecznych. Celem strategicznym jest zmaksymalizowanie krajowego udziału w łańcuchu dostaw na potrzeby rozwoju branży.

Fotowoltaika rozwija się najszybciej

Filary rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), to przede wszystkim energetyka słoneczna i lądowa energetyka wiatrowa. Jest ważnym elementem transformacji energetycznej, w wyniku której źródła wytwórcze zeroemisyjne zastąpią konwencjonalne.

Energetyka słoneczna, obok lądowej energetyki wiatrowej, napędza rozwój OZE w Polsce. Kluczowe jest stworzenie odpowiedniego otoczenia prawno-ekonomicznego dla dalszego rozwoju tego sektora. Współpraca administracji rządowej z przedstawicielami branży OZE jest niezbędna do tego, aby Polska kontynuowała transformację energetyczną w oparciu o nowoczesne technologie zeroemisyjne

Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że fotowoltaika rozwija się w Polsce najszybciej. Pod koniec października 2021 r. w kraju było 744 399 prosumentów, a łączna moc zainstalowana w mikroinstalacjach wyniosła 5089 MW. Impulsem do budowy nowych farm PV są aukcje. W latach 2018–2021 zakontraktowano 5 GW nowych mocy fotowoltaicznych, które zostaną wybudowane w najbliższych latach. Po nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii przedłużono działanie tego mechanizmu do 2027 r. (pierwotną datą był 31 grudnia 2021 r.) i wprowadzono zwolnienie z obowiązku posiadania koncesji dla instalacji do 1 MW. Jednak w tej samej ustawie wprowadzono regulacje, które mogą zahamować rozwój rynku mikroinstalacji PV.

Przeczytaj także: Tauron komercjalizuje wirtualną elektrownię