• Instalacja będzie spalać odpady z Gdańska i 34 gmin
  • Budowa spalarni pochłonie prawie 610 mln zł
  • Gotowy jest budynek bunkra do gromadzenia odpadów

Roboty na budowie Portu Czystej Energii prowadzone są od prawie półtora roku. Do tej pory powstał m.in. największy z planowanych obiektów, czyli budynek bunkra do gromadzenia odpadów. Gotowa jest także konstrukcja wsporcza linii technologicznej, na której w lipcu 2022 r. zamontowany ma zostać ruszt. Obecnie wykonawcy skupiają się na montażu ścian radiacyjnych kotła.

Kocioł to jedna z najważniejszych części spalarni, a montaż jego elementów to duże wyzwanie. Sama przednia ściana waży aż 35 ton, a walczak, który służyć będzie do wytwarzania pary wodnej, kolejnych 30.


W planie prac najpierw przewidziano montaż ściany przedniej kotła, z kolei ściany radiacyjne będą składane po walczaku. Ważą 70, 40 i 55 ton, wykorzystane będą dwa dźwigi, żuraw gąsienicowy o udźwigu 600 ton oraz pomocniczy żuraw samojezdny – 500 ton. Montowanie tych elementów potrwa kilka tygodni.

Montaż walczaka oraz ścian kotła to bardzo ważny moment w „życiu” naszej budowy. Pokazuje wyraźnie, że przeszliśmy już z etapu wznoszenia konstrukcji żelbetowych do momentu, w którym montujemy kluczowe elementy technologii – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu spółki Port Czystej Energii.

Dodaje, że w kotle odbywać się będzie przejmowanie ciepła z procesu spalania odpadów, tzn. że ciepło ze spalin przekazywane będzie do wody przepływającej przez kocioł (ściany kotła) doprowadzając do jej odparowania. Następnie para wodna będzie dodatkowo „podgrzewana” do temp. bliskiej 400 stopniom Celsjusza i kierowana do turbiny oraz generatora, gdzie wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło.

Uruchomienie spalarni w Gdańsku przewidziano na koniec 2023 r. Budowa pochłonie prawie 610 mln zł, z czego blisko 271 mln zł to bezzwrotne dofinansowanie z Unii Europejskiej. Pozostała kwota pochodzi z pożyczki udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Energia elektryczna i ciepło zasilą miejską sieć ciepłowniczą. Instalacja spalać ma odpady z Gdańska i 34 sąsiednich gmin.

Przeczytaj także: W Krośnie wytworzą energię z pozostałości odpadów komunalnych