Spółka Enea Operator zmodernizowała linie średniego napięcia z 6 kV na 15 kV w centrum Poznania. Dzięki temu poprawi się niezawodności pracy sieci elektroenergetycznej.
Fot. Enea Operator
Budowa linii średniego napięcia 15 kV w Poznaniu już się zakończyła. W efekcie poprawi się niezawodność pracy sieci, zmniejszą straty sieciowe, a dzięki temu zmniejszy się wpływ na środowisko naturalne. Inwestycję prowadzono w ramach programu #Poznań 2030.
W trakcie prac wybudowano linie kablowe średniego napięcia 15 kV z Rozdzielni Sieciowej Czartoria w kierunku Garbar. To kluczowe przedsięwzięcie w kontekście budowy Głównego Punktu Zasilającego (GPZ) Garbary. Nowy układ zasilania sieci wpłynie na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla odbiorców zlokalizowanych w ścisłym centrum Poznania. Nowe linie będą zasilać punkt sieciowy, który w przyszłości stanie się podstawowym elementem nowej struktury sieci poznańskiego Starego Miasta. Oddane do użytku instalacje już dostarczają prąd do tysięcy odbiorców zastępując budowane w latach 50. XX w. linie 6 kV.
Fot. Enea Operator
Zaangażowanie i kreatywność pracowników zaowocowały szybką zmianą koncepcji układu połączeń dla stacji zasilanych do tej pory napięciem 6 kV. Wykonanie prac pozwoliło na zmianę napięcia sieci z 6 kV na 15 kV oraz konfiguracji sieci zasilającej kilka stacji elektroenergetycznych – powiedział Marek Krych, dyrektor Rejonu Dystrybucji Poznań Enei Operator.
Wymiana linii kablowych średniego napięcia w Poznaniu to element projektu likwidacji sieci 6 kV, która po kilkudziesięciu latach eksploatacji traciła niezawodność. Po modernizacji zmniejszy się liczba przerw w dostawach energii, skróci się też czas ich trwania.
W 2021 r. wykonano takie prace także w okolicach ulic Wspólnej i Bałtyckiej, gdzie nowe zasilanie zyskało sześć kolejnych stacji energetycznych. Przyłączenie tych obszarów do sieci 15 kV zwiększa pewność dostaw energii elektrycznej.
#Poznań 2030 to kompleksowy programu modernizacji sieci energetycznej średniego i niskiego napięcia w Poznaniu i najbliższych okolicach. Inwestycje mają przygotować sieć na przyłączanie kolejnych instalacji prosumenckich, wzrost zapotrzebowania na moc, wynikający z rozwoju gospodarki oraz elektromobilności, oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji poznańskiej.
Przeczytaj także: Tauron będzie instalować setki tysięcy inteligentnych liczników rocznie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.