Czym jest preizolacja?

Rura preizolowana to rura wewnętrzna umieszczona w rurze zewnętrznej, gdzie przestrzeń między jedną i drugą rurą wypełniona jest pianką poliuretanową. Zadaniem pianki jest właśnie izolacja, czyli utrzymanie wewnątrz temperatury medium. Jest to technologia sukcesywnie rozwijana – na świecie od lat 70., w Polsce od 1989 roku, kiedy to stopniowo zaczęto wymieniać przestarzałe rury ciepłownicze i zastępować je preizolowanymi rurociągami. Główna przewaga nowoczesnej metody nad tradycyjnymi rozwiązaniami polega na tym, że rury preizolowane pozwalają na znaczne ograniczenie strat ciepła. Ponadto pozwoliły one wyeliminować najważniejsze utrudnienia, takie jak korodująca rura przewodowa, przeciek wody sieciowej lub usterka izolacji.

Początkowo materiałem izolującym był sztywny krzemian wapnia, który z czasem zastąpiono pianobetonem. Żaden z nich nie spełnił jednak swojej funkcji. Przełomem okazało się zastosowanie do izolacji polimerów, czyli właśnie pianki poliuretanowej, która używana jest do dzisiaj.

Rury preizolowane produkowane mogą być za pomocą jednej z trzech metod: systemu „rura w rurze”, w którym wyróżnia się dwie podstawowe techniki produkcji: metodę ciągłą oraz półciągłą, a także innowacyjną i jednocześnie rzadko używaną metodę „conti”.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w produkcji rur preizolowanych jest metoda półciągła. Umożliwia ona wyprodukowanie rur o niemalże dowolnej grubości warstwy izolacyjnej, jako jedyna pozwala na produkcję kolanek, rozgałęźników, itp., a także wymieniana jest jako standard techniczny w obowiązujących normach i wytycznych. Ta technika wymaga zastosowania produktów i akcesoriów do rur preizolowanych, takich jak np. pierścienie dystansowe, centrujące lub składane, czy system wykrywania awarii rurociągów.

Rury preizolowane w ciepłownictwie

Aż do 1989 roku nikogo nie zaskakiwała np. niezidentyfikowana awaria i wielogodzinna przerwa w dostawie ciepła lub widoczna fontanna wody tryskająca z podziemnej rury, która właśnie pękła. Krajobraz wielu polskich miast zdobiły wątpliwej urody dekoracje w postaci naziemnych rur ciepłowniczych, o które można było się poparzyć. Na szczęście od tamtej pory tradycyjne, wadliwe rury ciepłownicze wymienia się na rury produkowane nowoczesną metodą – rury preizolowane.

Rozwój tej technologii pozwolił na całkowite pozbycie się problemów, z którymi wcześniej nie mogły się uporać sieci ciepłownicze – straty ciepła oraz duża awaryjność pracy rurociągu. Krajobraz miast również zaczyna się poprawiać.

Struktura naziemnych rurociągów powoli ustępuje miejsca nowoczesnemu, podziemnemu systemowi rur preizolowanych, który nie tylko zapewnia optymalizację parametrów pracy, ale jest niewidoczny dla mieszkańców.

Produkty i akcesoria do rur preizolowanych

Technika półciągła, a więc najbardziej popularna, optymalna, wszechstronna i najczęściej stosowana, wymaga szeregu produktów i akcesoriów do rur preizolowanych. Polega ona bowiem na tym, że na rurę przewodową zakłada się pierścienie, do których przyczepia się przewody do wykrywania przecieku. Wstępnie zmontowaną rurę przewodową wkłada się następnie do rury osłonowej HDPE, a pierścieniową szczelinę na końcach rur zamyka się piankowymi zaślepkami. Następnie, w odpowiednich warunkach i za pomocą specjalistycznych narzędzi, wtryskuje się piankę poliuretanową. Poliamid Plastics od 2002 roku zaopatruje nawet najbardziej wymagające branże we wszelkie niezbędne pierścienie, pokrywy i pozostałe elementy do rur preizolowanych.