• Kable podziemne są odporne na warunki atmosferyczne, np. silne wiatry
  • W 2021 r. wybudowano ponad 2,5 tys. km linii kablowych średnich napięć
  • Dalszy rozwój wymaga uproszczenie przepisów do uzyskania tzw. prawa drogi

Coraz więcej linii kablowych

Jak informuje spółka, prowadzenie linii energetycznych pod ziemią zmniejsza wpływ warunków atmosferycznych na pracę i awaryjność sieci i poprawia bezpieczeństwo dostaw energii.

W 2021 r. firma Tauron Dystrybucja wybudowała 2521 km linii kablowych, a w 2022 r. planuje kolejne około 2 tys. km. Przyrost długości podziemnych sieci jest spowodowany przebudową istniejących ciągów oraz przyłączaniem nowych odbiorców, w tym odnawialnych źródeł energii, a także budową nowych powiązań sieciowych.

Proces zmiany struktury sieci elektroenergetycznej, w tym szczególnie sieci średniego napięcia w kierunku większego udziału sieci kablowej prowadzimy ciągle – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes spółki Tauron Polska Energia. Nasza sieć średniego napięcia jest już skablowana w około 39% i jest to najwyższy w Polsce procentowy poziom wśród dużych operatorów systemów dystrybucyjnych – dodaje.

Koszty podobne, jak dla linii napowietrznych

Inwestycje nabierają tempa m.in. dlatego, że koszty jednostkowe na budowę linii kablowej zbliżyły się do nakładów na budowę linii napowietrznej. Innymi słowy, po uwzględnieniu nakładów na utrzymanie linii i ich wieloletniej eksploatacji, kosztowo niemal zrównują się z liniami napowietrznymi. Dodatkowo takie inwestycje ograniczają wycinkę drzew i krzewów oraz koszty usuwania awarii spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Niższe są też ponoszone opłaty. Do niedawna budowa linii napowietrznych była niemal dwukrotnie tańsza.

W Tauronie w pierwszej kolejności prowadzone są przebudowy istniejących linii napowietrznych zlokalizowanych w terenach zadrzewionych, sadów i zasilających duże liczby klientów. Prowadzona jest stopniowa i równomierna przebudowa sieci na całym obszarze działania spółki – czytamy w komunikacie.

Podczas planowania przebudowy linii napowietrznych sprawdza się możliwości prowadzenia ich tras w nowych lokalizacjach, np. wzdłuż ciągów komunikacyjnych – z uwzględnieniem uwarunkowań terenowych, z uwzględnieniem uwarunkowań terenowych i potrzeb klientów.

Inwestycje na długie lata

Inwestycje są rozłożone na wiele lat, to proces długofalowy. Skablowanie sieci to temat ważny dla wszystkich operatorów, przypomniały o tym ostatnie wichury. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze wybór konkretnych działań inwestycyjnych jest wypadkową wyboru priorytetów i możliwości pozyskania źródeł finasowania – komentuje Robert Zasina, prezes spółki Tauron Dystrybucja. Skablowanie to jeden z ważniejszych tematów dla obszaru dystrybucji. Pozostałe i bardzo aktualne, to odtworzenie wyeksploatowanego majątku, przyłączanie nowych klientów, zwiększenie elastyczności sieci, jej automatyzacja, dostosowanie sieci do współpracy z bardzo dynamicznie rozwijającym się rynkiem OZE oraz montaż liczników AMI na masową skalę – dodaje.

Potrzebne ułatwienie dla inwestycji

Celem spółki jest osiągnięcie poziomu 75% skablowania sieci SN do 2040 r. Jednak, by plany się powiodły, konieczne jest wprowadzenie regulacji, które uproszczą pozyskanie „prawa drogi” dla inwestycji liniowych. Takie rozwiązania przyśpieszą realizację inwestycji i mogą jednocześnie korzystnie wpłynąć na rozwój rynku projektantów oraz zoptymalizowanie cen pozyskania dokumentacji projektowej – wskazuje Robert Zasina.

Kablowanie linii energetycznych zmienia warunki techniczne pracy sieci. Dlatego podczas projektowania przebudowy linii napowietrznych na kablowe uwzględnia się działania dodatkowe, jak modernizacja układów kompensacyjnych, poprawa uziemień czy dobudowa nowych sekcji na stacjach.

Przeczytaj także: 600 mln zł wydano na inwestycje w sieci elektroenergetyczne w Małopolsce