• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mikrosieć integruje lokalne źródła energii. Pierwsza instalacja w Polsce

Opublikowano: 11-03-2022 Źródło: Tauron

W Bytomiu uruchomiono mikrosieć – małą sieć elektroenergetyczną złożoną ze źródeł energii odnawialnej, magazynu energii i agregatu gazowego. Takie rozwiązanie ma gwarantować bezpieczne dostawy energii elektrycznej dla przyłączonych odbiorców.


Fot. Tauron Fot. Tauron

Na terenie dawnej kopalni Szombierki działa zespół złożony z dwóch instalacji fotowoltaicznych, pięciu mikroturbin wiatrowych, magazynu energii i agregatu gazowego. Ta mikrosieć jest wyposażona w systemy bezpieczeństwa, system monitoringu, oświetlenie i stację meteorologiczną. Zajmuje powierzchnię 9 tys. m2 i zasila 54 gospodarstwa domowe. Pierwszy taki system w Polsce uruchomiła spółka Tauron.

Pracę wszystkich elementów koordynuje System Zarządzania Mikrosiecią. Odpowiada też za utrzymanie bilansu energetycznego i właściwych parametrów energii elektrycznej podczas pracy poza siecią energetyczną (off-grid). Jego działanie przypomina pracę całego systemu elektroenergetycznego, ale na skalę lokalną w pobliżu źródeł wytwórczych.

W sytuacji gwałtownego rozwoju rozproszonych źródeł energii, mikrosieci mają ogromny potencjał szczególnie w miejscach trudnodostępnych, znajdujących się na końcach sieci elektroenergetycznej – wyjaśnia Artur Warzocha, wiceprezes spółki Tauron Polska Energia. To zaawansowana technologicznie odpowiedź na coraz bardziej zauważalny trend do integracji źródeł rozproszonych w większe struktury. Zdolność do pracy wyspowej zapewni dostęp do energii nawet w przypadku blackoutu albo przerw w dostawie energii wywołanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi – dodaje.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Bytomska instalacja może działać zarówno w sieci elektroenergetycznej, jak i poza nią. Proces przełączania między trybem synchronicznym i wyspowym opracowano w taki sposób, by był bezpieczny i niezauważalny dla odbiorców. Dodatkowo, kiedy mikrosieć zasila ich samodzielnie, jednocześnie dostarcza energię elektryczną do fragmentu sieci dystrybucyjnej, a to wymaga ścisłej współpracy ze spółką dystrybucyjną w zakresie zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa zasilania.

Aktualnie Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej zakazuje pracy wyspowej z wykorzystaniem infrastruktury sieciowej operatora sieci dystrybucyjnej. Koncern zamierza -wypracować zasady współpracy sieci synchronicznej i podobszarów zdolnych do pracy wyspowej w taki sposób, aby zakaz ten przekształcić w kryteria dopuszczające pracę off-grid.

Mikrosieć energetyczna to fizycznie wydzielony obszar zasilania w energię elektryczną obejmujący lokalne źródła energii (w głównej mierze te produkujące elektryczność z odnawialnych zasobów) oraz skupionych wokół nich odbiorców tej energii. Dla zapewnienia stabilności zasilania odbiorców energii w jej obrębie dodatkowo zabudowywane są w magazyny energii i źródła stabilizujące (np. agregaty produkujące energię elektryczną z gazu ziemnego). Wszystkie elementy połączone są siecią elektroenergetyczną, a nad bilansowaniem popytu i podaży energii elektrycznej czuwa system zarządzania mikrosiecią.

Przeczytaj także: Krosno: holding komunalny prawie samowystarczalny energetycznie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!