Rozpoczął się kolejny etap projektu mającego na celu budowę kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej około 400 MWe i cieplnej 250 MWt w Elektrowni Łagisza. Tauron otrzyma oferty cenowe od potencjalnych wykonawców. Na ich podstawie przeprowadzi analizę opłacalności przedsięwzięcia.

Realizacja inwestycji będzie uzależniona od korzystnych rozstrzygnięć grudniowej aukcji rynku mocy i możliwości zapewnienia stabilnych dostaw gazu w cenie umożliwiającej rynkowe funkcjonowanie jednostki.
Agresja Rosji na Ukrainę oraz jej gospodarcze i energetyczne konsekwencje potwierdzają, że dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego, a w szczególności dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła mieszkańcom aglomeracji śląskiej, powinniśmy dysponować maksymalnie zróżnicowanym miksem energetycznym. Realizowane w ostatnich latach inwestycje takie jak budowa gazociągu Baltic Pipe czy rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu sprawiają, że od stycznia 2023 r. Polska będzie uniezależniona od gazu z Rosji – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia. Dodaje, że strategie dotyczące transformacji polskiej energetyki zakładają budowę jednostek gazowo-parowych. Ich wysoka sprawność, także wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz pary technologicznej w skojarzeniu, może sprawić, że staną się wsparciem dla odnawialnych źródeł energii.
Pozyskanie ofert cenowych jest niezbędne do analizy opłacalności inwestycji. A ta zależy od możliwości stabilnych dostaw gazu ziemnego w odpowiednich cenach i wyniku aukcji rynku mocy zaplanowanej na grudzień 2022 r.
Biorąc pod uwagę aspekty geopolityczne i wyzwania związane z zapewnieniem stabilności dostaw energii elektrycznej w okresie przejściowym transformacji polskiej energetyki, rozpoczynamy proces analizy możliwości budowy nowej jednostki gazowo-parowej w Elektrowni Łagisza. Na ich podstawie podejmiemy decyzję co do możliwości realizacji tego projektu – komentuje wiceprezes.
Jeśli blok gazowo-parowy powstanie, uzupełni niedobory mocy wynikające z konieczności wyłączenia najstarszych, pochodzących z lat 70. XX w., wyeksploatowanych bloków węglowych. Jednostka zapewni dostawy ciepła dla aglomeracji śląskiej oraz energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego.
Przeczytaj także: Rozwiązano kontrakt mocowy niedoszłej elektrowni węglowej w Ostrołęce

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.