Zasoby geotermalne w Wiśniowej odkryto już w 1991 r., kiedy podczas poszukiwań złóż ropy i gazu doszło do erupcji gorącej wody. Wtedy jednak nie było środków finansowych, aby przeprowadzić badania nad możliwością wykorzystania wód termalnych. 

Dopiero w ostatnich latach, dzięki uruchomieniu przez NFOŚiGW programu „Poznanie budowy geologicznej na rzecz kraju” z możliwością dofinansowania dla gmin na poziomie do 100%, stało się możliwe powrócenie do koncepcji wykorzystania wód termalnych na terenie naszej gminy w ciepłownictwie i energetyce. Mam wielką nadzieję, że zrealizowanie projektu badawczego, na który otrzymaliśmy finansowanie, otworzy drogę do kolejnych przedsięwzięć inwestycyjnych, powodujących przyspieszenie rozwoju gospodarczego gminy Wiśniowa, powiatu strzyżowskiego i całego regionu – podkreśla Marcin Kut, wójt gminy Wiśniowa.

Przygotowany przez wiśniowskich radnych projekt „Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie gminy Wiśniowa” uzyskał pozytywną opinię ministra klimatu i środowiska w listopadzie 2021 r., a na początku br. udało się otrzymać także wsparcie finansowe z NFOŚiGW.  

Przewidywany koszt inwestycji, w ramach której planowane jest wykonanie otworu badawczego Wiśniowa GT-1 na głębokość 4705 m oraz przeprowadzenie badań hydrogeologicznych, geofizycznych i laboratoryjnych wynosi 31,5 mln zł. Wycena objęła także prace przygotowawcze i roboty końcowe, takie jak: montaż i demontaż urządzeń wiertniczych, budowę drogi dojazdowej, rurociągu zrzutowego oraz rekultywację terenu i utylizację odpadów z obszaru budowy.

Czy inwestycja się opłaci?

Zasoby geotermalne na terenie gminy Wiśniowa zdają się być bardzo obiecujące. Przewidywane parametry wody termalnej w zbiorniku kredy dolnej to około 85°C przy wydajności 180 m3/godz. oraz nawet 100°C w zbiorniku jury górnej, przy wydajności 40 m3/godz. - wyjaśnia Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW i dodaje: Po specjalistycznym rozpoznaniu potencjału swoich złóż oraz ocenie ekonomicznej zasadności wykorzystania gorących wód w lokalnym ciepłownictwie, a także w ewentualnej produkcji energii elektrycznej, gmina Wiśniowa będzie mogła przejść do bardziej zaawansowanego etapu inwestycyjnego, jakim byłaby budowy instalacji i ciepłowni geotermalnej.

Lokalne władze liczą, że realizacja przedsięwzięcia otworzy drogę do rozwoju gospodarczego regionu oraz kolejnych projektów inwestycyjnych. Geotermia zapewnić może nie tylko czyste źródło energii do wykorzystania w ciepłownictwie, ale także w energetyce, rekreacji i balneologii. Obecnie gmina Wiśniowa utrzymuje się głównie z rolnictwa – 70% jej powierzchni to uprawy, pozostałe 23% stanowią lasy. Wykorzystanie OZE, jakim jest geotermia pomogłoby zachować czystość powietrza i środowisko naturalne na tym obszarze.

Boom na geotermię

Odkąd NFOŚiGW ogłosił program priorytetowy „Poznanie budowy geologicznej na rzecz kraju”, w ramach którego funkcjonuje program dotacyjny „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, wiele jednostek samorządu terytorialnego zaczęło inwestować w badanie i wykorzystywanie zasobów wód termalnych. Podczas pierwszego, zakończonego już naboru wniosków, przyznano dotacje w wysokości 230 mln zł. Drugi etap naboru będzie trwał do 30 czerwca 2022 r.

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych ma formę bezzwrotnej dotacji. 

Ten artykół także może Cię zainteresować: Geotermia – ekologiczne rozwiązanie energetyczne