• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Maroko: największa na świecie termalna elektrownia słoneczna

Opublikowano: 08-04-2022 Źródło: constructionreviewonline.com, thinkersvia.com, kfw.de, Masen

Noor Ouarzazate w pobliżu marokańskiego miasta Drâa-Tafilalet Ouarza to największa na świecie słoneczna elektrownia termalna o mocy 510 MW. W ramach ostatniej, czwartej fazy budowy, dodano do niej farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW.


NOOR III. Fot. Sener NOOR III. Fot. Sener

Budowa kompleksu rozpoczęła się w 2013 r., a w 2016 r. rozpoczął uruchomiono pierwszą instalację o mocy 160 MW (NOOR I). Składa się ona z 500 tys. ruchomych parabolicznych koryt o wysokości 12 m, które kierują promienie słoneczne na system rurek czynnikiem grzewczym osiągającym temperaturę kilkuset stopni – ciepło zamienia wodę w parę, która napędza turbinę generującą prąd. Obiekt zajmuje 460 ha i rocznie wytwarza 370 GWh elektryczności. Po zmierzchu produkcja trwa jeszcze 3 godz.

NOOR I. Fot. Masen NOOR I. Fot. Masen

Drugi i trzeci etap inwestycji zakończono w 2018 r. (w styczniu i listopadzie). Pierwszy obiekt, NOOR II, ma 200 MW, jest w stanie utrzymywać temperaturę przez 7 godz. Paraboliczne kolektory na 680 ha powierzchni zapewniają wytwarzanie na poziomie 600 GWh rocznie. Pokrywają obszar o powierzchni 630 ha.

NOOR II. Fot. Masen NOOR II. Fot. Masen

Na 600 ha leży druga instalacja o mocy 150 MW (NOOR III). Tym razem zastosowano w niej lustra ustawione horyzontalnie na platformach podtrzymywanych przez 10-tonowe kolumny. Łącznie zamontowano 7400 heliostatów. Światło kierują na wieżę słoneczną o wysokości 250 m. Zastosowano tu suchy system chłodzenia, by ograniczyć zużycie wody. Roczna produkcja wynosi 500 GWh, po zmroku działa jeszcze 7,5 godz.

NOOR II. Fot. Masen NOOR II. Fot. Masen

Z mocą 510 MW marokańska jednostka jest największa na świecie w kategorii termalnych elektrowni słonecznych. Jej moc niedawno zwiększyła się do ponad 580 MW, jednak w ostatnim etapie inwestycji postawiono farmę fotowoltaiczną o mocy około 70 MW (NOOR IV) na 140 ha.

NOOR III. Fot. Sener NOOR III. Fot. Sener

Gdyby łączna ilość energii elektrycznej z Noor Ouarzazate była wyprodukowana w elektrowni węglowej, emisja CO2 wyniosłaby około 760 tys. ton rocznie.

NOOR III. Fot. Sener NOOR III. Fot. Sener

Ogromny kompleks słoneczny to druga inwestycja w solarne odnawialne źródła energii (OZE) w Maroku (pierwsza instalacja PV o mocy 20 MW powstała w 2010 r.). Za budowę odpowiadało konsorcjum złożone z Marokańskiej Agencji Energii Słonecznej (Masen), spółki ACWA Power i frim Aries i TSK. Obiektami zarządza konsorcjum firm NOMAC (spółka zależna ACWA Power) oraz Masen.

Inwestycja jest częścią rządowej strategii zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną kraju z OZE w . Do tego celu muszą jednak powstać źródła o łącznej mocy 2 GW. Przed otwarciem elektrowni słonecznych Maroko importowało 95% energii elektrycznej. Teraz kompleks zapewnia elektryczność dla 1 mln mieszkańców.

Technologię dla elektrowni termalnej dostarczała firma Sener. W Noor I zastosowano cylindryczne rynny paraboliczne, w Noor II – kolektory paraboliczne, a w Noor III (z wieżą) zbiorniki ze stopionymi azotanami (300 st. C – 565 st. C). Do chłodzenia, poza ostatnią instalacją i farmą PV, wykorzystuje się wodę ze zbiornika zapory Mansour Eddabhi położonej około 12 km od słonecznych źródeł.

Przeczytaj także: W Wielkopolsce i Lubuskiem powstają farmy fotowoltaiczne o mocy 15,5 MW

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!