Farmy fotowoltaiczne – dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia?

Przeznaczenie działki pod budowę farmy fotowoltaicznej może przynieść właścicielowi spore korzyści. Jednak taka działka przed przystąpieniem do inwestycji musi zostać sprawdzona pod względem określonych kryteriów. Najlepiej w takim przypadku skorzystać z doświadczenia sprawdzonych firm, które oferują kompleksową obsługę projektu elektrowni fotowoltaicznej – łącznie z analizą ekonomiczną inwestycji. Musisz zdawać sobie sprawę, że budowa farmy fotowoltaicznej zmusza właściciela do załatwienia znacznie większej liczby formalności niż w przypadku inwestycji w mikroinstalację. Dlatego warto przed rozpoczęciem projektu dobrze się do tego przygotować i skorzystać ze wsparcia profesjonalnych doradców. Farmy fotowoltaiczne (https://fgenergy.pl/farmy-pv/) są zaliczane do naziemnych instalacji i muszą spełniać określone założenia.

Na jakiej działce może powstać farma fotowoltaiczna?

Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia wielkość działki, ponieważ konstrukcje montażowe farmy fotowoltaicznej, na których zamocowane są panele, muszą być rozmieszczone w odpowiednich odległościach od siebie. Panele słoneczne nie mogą się wzajemnie zasłaniać i powinny absorbować promienie słońca przez jak najdłuższy czas. Tylko wtedy taka farma będzie pracować efektywnie. Zakłada się więc, że działka pod elektrownię fotowoltaiczną powinna mieć minimum 1 ha, chociaż większość firm doradza budowę farmy na działce przynajmniej 2-hektarowej. Przestrzeń, na której ma powstać farma fotowoltaiczna, musi być dobrze nasłoneczniona i nie może być osłonięta przez jakiekolwiek elementy krajobrazu. Teren pod farmę powinien być płaski i zorientowany w stronę południa. Z żadnej strony nie może być otoczony drzewami lub wysokimi budynkami, ponieważ wszystkie panele na farmie muszą być maksymalnie nasłonecznione.

Klasa gruntu i utwardzona droga

Zgodnie z prawem nie na każdej klasie gruntów możesz postawić farmę fotowoltaiczną. W zasadzie może ona powstać jedynie na 4 lub niższej klasie ziemi oraz na nieużytkach rolnych. Poza tym realizacja inwestycji musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Taki plan jest zatwierdzany przez radę danej gminy, jednak nie zawsze jest on przygotowany dla działek rolniczych. Ale to nie wszystkie istotne elementy, które musisz wziąć pod uwagę. W przypadku farmy fotowoltaicznej ważna jest również odległość od linii energetycznej. Przyjmuje się, że odległość inwestycji od sieci nie powinna być większa niż 200 m. W przeciwnym razie zwiększy się koszt przyłączenia farmy do sieci, a przez to cała inwestycja może tracić na opłacalności. Ważnym elementem jest również utwardzona droga, która umożliwi dojazd ciężkiego sprzętu podczas montażu farmy.

Farma fotowoltaiczna – inwestycja na lata

Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu i zapotrzebowanie na energię elektryczną, farma fotowoltaiczna jest z pewnością dobrą inwestycją. Taka realizacja wymaga jednak dobrego przygotowania i warto skorzystać w tym przypadku z profesjonalnego doradztwa i doświadczenia firmy, która realizowała już tego typu inwestycje.