Partnerzy portalu

Jakie konsekwencje może mieć nieprawidłowy montaż fotowoltaiki?

Opublikowano: 25-04-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Fotowoltaika da Ci sporo korzyści. Przede wszystkim całkowicie lub częściowo uniezależni Cię od sprzedawców prądu i pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za energię. Chyba że zostanie nieprawidłowo zamontowana… Dowiedz się, jak NIE montować fotowoltaiki oraz które z błędów są najczęściej popełniane i najbardziej brzemienne w skutkach.


Fot. american-public-power-association/unsplash Fot. american-public-power-association/unsplash

Prawidłowy montaż fotowoltaiki = dobry projekt

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że fotowoltaika to w zasadzie bezobsługowy system o bardzo niewielkiej awaryjności, pod warunkiem jednak, że wszystkie etapy pracy przeprowadzi się prawidłowo. Mowa tu nie tylko o samym montażu, ale także o ocenie warunków lokalizacji, projekcie, zastosowaniu odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych itd.

Podstawą prawidłowego montażu fotowoltaiki jest dobry projekt całej instalacji – taki, który zawiera nie tylko informacje dotyczące kierunku i kąta ustawienia paneli, ale także chociażby wytyczne odnośnie konkretnej lokalizacji. Projektant systemu powinien wziąć pod uwagę m.in. zacienienie spowodowane przez drzewa, budynki czy inne obiekty na działce lub w najbliższej okolicy. Ponadto musi stworzyć szczegółowe wytyczne dotyczące konstrukcji wsporczej. Przykładowo w przypadku montażu na dachu skośnym instalator musi wiedzieć, jakie dokładnie elementy ma użyć oraz w jaki sposób je zastosować. Wykonawca może podejmować pewne decyzje na bieżąco, jednak zawsze powinien kierować się zaleceniami projektanta.

Najczęstsze błędy podczas montażu fotowoltaiki

Do najczęstszych błędów podczas montażu fotowoltaiki zaliczamy:

  • używanie elementów różnych producentów,
  • zastosowanie elementów montażowych, które naruszają pokrycie dachowe,
  • niedokręcenie mocowań, przez co konstrukcja może być niestabilna, lub zbyt mocne dokręcenie śrub, co może spowodować zerwanie gwintów,
  • niedopasowane lub nieprawidłowo zamontowane bezpieczniki oraz wyłącznik prądu stałego,
  • położenie kabli zbyt luźno lub zbyt ciasno, co może przyczynić się do powstania uszkodzeń mechanicznych,
  • brak osłonięcia inwertera przed oddziaływaniem negatywnych warunków atmosferycznych, jak słońce czy deszcz,
  • uniemożliwienie odpowiedniej wentylacji oraz odprowadzenia ciepłego powietrza z inwertera,
  • brak uziemienia instalacji fotowoltaicznej.

Przyczyną takich, często wręcz podstawowych błędów jest głównie brak doświadczenia i aktualnej wiedzy. Firmy, które nie mają zaplecza merytorycznego oraz nie uczestniczą w szkoleniach, nie umieją prawidłowo stosować niektórych rozwiązań, szczególnie tych zaawansowanych. Do głosu dochodzą również pewne złe nawyki montażystów wynikające chociażby z pracy pod presją czasu.

Fot. american-public-power-association/unsplash Fot. american-public-power-association/unsplash

Samodzielny montaż fotowoltaiki?

Czy montaż fotowoltaiki można przeprowadzić samodzielnie? Na pewno nie zabraniają tego przepisy. Jeżeli więc masz wiedzę na temat systemów fotowoltaicznych oraz odpowiednie umiejętności, możesz samodzielnie dokonać instalacji. Pamiętaj jednak, że tym samym bierzesz na siebie konsekwencje związane z ewentualnymi błędami. Jeśli montaż nie zostanie wykonany prawidłowo, możesz mieć problemy m.in. z podłączeniem fotowoltaiki do sieci elektroenergetycznej. Co więcej, Operator Sieci Dystrybucyjnej może uznać instalację za potencjalne zagrożenie i odmówić jej podłączenia do sieci.

Dlatego wiedza i umiejętności osoby, która zajmuje się montażem fotowoltaiki, powinna być potwierdzona konkretnymi uprawnieniami i certyfikatami, takimi jak:

  • certyfikat z Urzędu Dozoru Technicznego dotyczący kwalifikacji specjalisty,
  • świadectwo kwalifikacji, które uprawnia do prac związanych z instalacjami, siecią elektroenergetyczną itd.,
  • uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy każdy z członków ekipy montującej instalację ma uprawnienia do pracy na wysokości, co jest pewnym gwarantem bezpieczeństwa procesu.

Konsekwencje błędów montażowych

Fotowoltaika to rozwiązanie, które przyniesie Ci mnóstwo korzyści – na czele z finansowymi (więcej na ten temat przeczytasz na stronie E.ON Polska). Pod warunkiem, że zostanie prawidłowo zamontowana. Błędy zarówno na etapie projektowania, jak i montażu mogą negatywnie wpłynąć na sprawność oraz wydajność systemu, a to z kolei spowoduje niższe niż planowane zyski z inwestycji. Należy się też liczyć z poważniejszymi konsekwencjami, jak pożar instalacji, uszkodzenie poszczególnych elementów systemu, częstsze awarie czy krótsza żywotność instalacji.

Co zyskujesz, zatrudniając profesjonalną firmę – taką, która przeprowadzi bezbłędny montaż fotowoltaiki? Na pewno gwarancję, że system osiągnie najlepsze możliwe parametry pracy, a Ty będziesz mógł go użytkować przez długie lata bez potrzeby napraw. Nie szukaj oszczędności na tym etapie, inaczej koszty eksploatacji fotowoltaiki negatywnie Cię zaskoczą.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!