Do zamiany energii słonecznej w prąd stały wykorzystuje się moduły fotowoltaiczne, na które składa zazwyczaj 32, 36, 48, 60, 72 lub 96 ogniw fotowoltaicznych o wymiarach 156 mm x 156 mm. Łączy się je za pomocą szynowodów (z ang. busbars).

Rozmiar jednego modułu, różny w zależności od liczby ogniw, technologii i producenta, wahał się będzie między 165-195 cm długości i 100-131 cm szerokości. Jego grubość może sięgnąć 40-45 mm.

Na czym polega różnica i gdzie szukać jakości? Odpowiedź leży w technologii łączenia ogniw, która bezpośrednio przekłada się na wydajność modułu. To właśnie w wyścigu o wydajność wypracowano moduły half cut i shingled (gontowe).

W modułach zbudowanych w technologii half cut (przecięte na pół) ogniwa fotowoltaiczne mają mniejszą o połowę szerokość, tak że ich wymiary wynoszą 156 mm x 78 mm.

W takim module zastosowano dwie sekcje ogniw, górną i dolną, połączone metodą równoległą. Pozwoliło to (przy utrzymaniu takiego samego napięcia i natężenia wyjścia jak w modułach tradycyjnych) na zredukowanie strat związanych z wewnętrzną rezystancją modułu i przyniosło serię korzyści. Zobacz, o jakich mowa.

Korzyści z technologii half cut

  1. W związku ze zmniejszoną rezystancją moduły half cut pracują efektywniej przy pełnym nasłonecznieniu, nie tracąc energii na oporze szynowodów.
  2. Kolejną korzyścią jest wydajniejsza praca w przypadku częściowego zacienienia
  3. W najbardziej spektakularnym wypadku moduł tradycyjny połowicznie zacieniony nie będzie produkował energii, podczas gdy moduł half cut utrzyma wciąż 50% wydajności.
  4. W związku z mniejszą temperaturą pracy szynowody w modułach half-cut mają dłuższą żywotność, co korzystnie wpływa na perspektywę czasu inwestycji i wyliczenia potencjalnych oszczędności.

Technologia gontowa – najnowocześniejsze panele

Technologia gontowa (ang. shingled) to kolejny krok na drodze do najwyższej wydajności modułów fotowoltaicznych. W konstrukcji gontowej uniknięto stosowania części szynowodów. Ogniwa są laserowo cięte na węższe paski, które następnie łączy się w pasy za pomocą specjalnego kleju przewodzącego prąd (ang. electrically conductive adhesive, ECA).

Pozwala to na oszczędność przestrzeni i jeszcze mniejszą stratę na rezystancji (pasy są łączone równolegle). Można przyjąć, że w technologii shingled jest po prostu więcej części modułu. Połączenie przynosi zaś mniej strat.

Korzyści z technologii gontowej

  1. Większa skuteczność konstrukcji gontowej wynika ze zmniejszenia ilości szynowodów, a zysk wydajności może sięgać od 2 do 6%.
  2. Tym sposobem moduły gontowe mogą osiągnąć wydajność pomiędzy 18,5% a 20,5%
  3. Zwiększa się też ich skuteczność w wypadku zacienienia, w czym prześcigają także technologię half cut.
  4. Dodatkowo technologie gontowe charakteryzują się większą odpornością na warunki zewnętrzne. Dzięki zaawansowanym ramom ich wytrzymałość na ciśnienie jest większa, nawet powyżej 5400 Pa.

Można także powiedzieć, że estetyka wykonania paneli shingled przewyższa wszystkie pozostałe technologie – na dachu łatwo dostrzeżesz jednolicie czarne panele bez widocznych szynowodów.

Czy ta technologia rozwinie się jeszcze mocniej?

Naukowcy zdają się sugerować, że technologia gontowa to szczyt rozwoju fotowoltaiki w formie, jaką znamy do dziś. Przyspieszenie rozwoju technologii w ciągu ostatnich 10 lat pozwala jednak spodziewać się jednak wciąż nowych zmian, być może rewolucjonizujących fotowoltaikę bardziej systemowo.

Jeśli jesteś zainteresowany najnowszą dostępną dziś na rynku technologią, poznaj ofertę funkcjonujących na polskim rynku firm i sprawdź, które z nich oferują technologie half cut lub gontową. Będzie to gwarancja wydajniejszego systemu pozyskiwania energii dla domu.