Czym jest pompa ciepła?

Jest to urządzenie, które ogrzewa dom, wodę użytkową, a nawet basen. Jak to robi? Wykorzystywane jest tutaj zjawisko odparowywania i skraplania czynnika chłodniczego. Przy zmianie jego skupienia następuje oddawanie energii (skraplanie) albo pobieranie (odparowywanie). Wszystkie te procesy dzieją się w pompie ciepła pod odpowiednim ciśnieniem i w optymalnej temperaturze. Proces zmiany stanów skupienia jest odwracalny i napędzany sprężarką, dzięki czynnikowi krążącemu pomiędzy domem a zimnym otoczeniem poza budynkiem. W skrócie ciepło jest wyciągane z zewnątrz i przekazywane do środka. To wszystko prowadzi do tego, że dzięki termodynamice można pobrać ciepło z zimna, jakkolwiek to brzmi.

Należy też nadmienić, że zasada działania pomp ciepła jest taka sama jak klimatyzacji, dlatego istnieją na rynku tzw. pompy inwersyjne, które w czasie lata chłodzą.

Jakie mamy rodzaje pomp ciepła?

Jest wiele typów pomp ciepła na przykład pompa adsorbująca, wykorzystująca węgiel aktywny, która nie ma jednak zastosowań w domach, więc nie będziemy o niej dalej mówić. Pompy, o których warto wspomnieć, myśląc o grzaniu pomieszczeń, to pompy ciepła działające ze sprężarką napędzaną silnikiem elektrycznym.

Konstrukcja zwarta albo podzielona

Powietrzne pompy ciepła ze względu na obudowę możemy podzielić na monoblok i split. Pierwszy rodzaj to kompaktowe rozwiązanie zwykle montowane na zewnątrz budynku, natomiast drugie jest podzielone na dwie jednostki: zainstalowaną w domu i poza nim. Montaż pierwszej jest o wiele prostszy, przy drugiej musi być specjalista z uprawnieniami, znający się na rzeczy. Jest tam dużo lutowania, trzeba umieć nabijać czynnik i regulować układ chłodniczy. Może to mieć dobre strony, ponieważ przy właściwie dobranej instalacji nie ma możliwości zamarznięcia wody. Natomiast monoblok jest lepiej wygłuszony, fabrycznie montowany w monolit, jednak cena jest też wyższa.

Nie wiesz jakie urządzenie wybrać? Zostaw to profesjonalistom, którzy poprowadzą cały projekt dotyczący pompy ciepła. Dębica jest miastem, w którym działa firma JB Energia – zdaj się na ich fachową wiedzę.

Skąd to ciepło?

Ze względu na ośrodek, z którego pompy ciepła czerpią energię możemy podzielić je na:

  • powietrzne;
  • gruntowe;
  • wodne.

Znaczne obniżenie na przestrzeni kilkunastu lat kosztów zakupu spowodowało, że najbardziej popularna stała się pompa powietrzna. Jest bezkonkurencyjna, bo inne rodzaje przegrywają z nią pod względem montażu. W przypadku pomp gruntowych potrzebny jest szeroki dół, w którym układa się orurowanie z glikolem. Glikol jest pośrednim czynnikiem uczestniczącym w wymianie w wymienniku ciepła (czynnik chłodniczy/glikol). Jeszcze większe koszty są przy wodnej pompie ciepła, gdzie zwykle trzeba robić odwierty, aby dostać się do studni czy wód głębinowych.

Na koniec najważniejsze – cena zakupu i użytkowania

Montaż pompy ciepła warto powierzyć profesjonalistom, a jego cena jest wynikową mocy, rodzaju, producenta i regionu Polski. Koszty oscylują od 10 000 do 65 000 zł.

Ważną rzeczą dotyczącą pomp jest ich wydajność. Konkurencja energetyczna może pomarzyć o wydajności od 350 do 550%. Na przykład kocioł na ekogroszek ma 75% sprawności. Pompa ciepła wypada bardzo dobrze pod względem kosztów użytkowania, które pomimo tego, że są zależne od cen prądu, na ten moment sprawiają, że pompy są jednym z najtańszych źródeł energii. Ogrzewanie elektryczne może być średnio 4 razy droższe. Tu i tu wykorzystywana jest energia elektryczna, ale ogrzewanie tylko z teoretyczną sprawnością 100% jest daleko w tyle.

Pompy ciepła pracują dla coraz większej liczby Polaków. Nic dziwnego skoro przynoszą tyle korzyści. Jeszcze więcej profitów może zapewnić tandem w postaci: powietrzna pompa ciepła i fotowoltaika. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo pompa wtedy, kiedy jest nadwyżka energii z paneli słonecznych, staje się swoistym buforem. Wytworzonego przez nią prądu nie warto oddawać do sieci. Wspomniana para urządzeń wydajnie pracuje dla Twoich oszczędności i dobra natury. Nie zawahaj się sprawdzić oferty na pompy ciepła. Podkarpackie jest centrum zainteresowania firmy JB Energia. Czekają na Ciebie z jak najlepszą energią, która się Tobie po prostu opłaca!