• Jakie zmiany obowiązują w przepisach od 1 kwietnia 2022 roku?
  • Nowy system rozliczeń – jak funkcjonuje?
  • Jaki ma to wpływ na przedsiębiorców – dotacje.
  • Czy fotowoltaika dla firm będzie opłacalna?

Fotowoltaika po 1 kwietnia 2022 roku

Mimo niepopularności takiego stwierdzenia obiektywnie należy uznać, iż nadzieje ekonomiczne prosumentów rozbudziły wcześniej obowiązujące przepisy, mające na celu spopularyzowanie fotowoltaiki w Polsce, co zresztą doskonale się udało. Liczba instalacji PV przerosła najśmielsze oczekiwania.

Co prawda zmiany w prawie znacząco ograniczyły korzyści wynikające ze sposobu rozliczania energii elektrycznej, jednak malkontenci zdają się nie zauważać dwóch czynników.

Mianowicie:

  • dostępu do darmowej energii czynnej;
  • stałego i znaczącego wzrostu cen prądu w skali globalnej.

Zatem, zamiast pytać o opłacalność fotowoltaiki dla firm po nowelizacji ustawy o OZE, można zadać pytanie: czy darmowa energia słoneczna w ogóle się opłaca? Praktycznie to samo, a jednak daje się zauważyć ogromną różnicę.

Warto przy okazji odnieść się do często stosowanych wskaźników zwrotu inwestycji. W zależności do publikacji średni czas zwrotu po 1 kwietnia tego roku wydłużył się z 8 do nawet 14 lat. Oczywiście jest to uzależnione od wysokości kosztów, zużycia, ilości odprowadzonej energii itd.

Jednak w tych wyliczeniach nie bierze się pod uwagę ceny energii elektrycznej obowiązującej na danym rynku w kontekście jej zmian okresowych. Innymi słowy, wzrost poziomu cen skraca czas zwrotu w wymiarze proporcjonalnym. Katastroficzna sytuacja energetyczna spowoduje, że dzisiejsze analizy już wkrótce staną się nieaktualne.

Fotowoltaika Warszawa 2022 – zmiany w prawie

Największe kontrowersje wzbudza wprowadzenie systemu net-billing. Prosumenci, niezależnie od ich statusu prawnego sprzedają nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, jednocześnie płacąc za pobraną energię. Stawki obowiązujące obie transakcje są różne.

Od 1 lipca 2022 roku nadwyżki są rozliczane na podstawie średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca. Taki sposób rozliczeń będzie obowiązywał do 30 czerwca 2024 roku. Czas ten ma zostać wykorzystany na opracowanie kolejnych narzędzi i systemów. Od 1 lipca 2024 roku nadwyżki energii elektrycznej będą rozliczane na podstawie taryf dynamicznych według cen godzinowych.

Energia wprowadzona, będzie rozliczana po cenach giełdowych godzinowych, natomiast w przypadku energii pobieranej będzie obowiązywać taryfa sprzedawcy.

Nowelizacja wprowadza definicje prosumentów:

  • prosument indywidualny – osoba fizyczna, stowarzyszenie czy przedsiębiorstwo, które jednocześnie produkuje i wykorzystuje energię z OZE,
  • prosument zbiorowy – mieszkańcy bloków lub domów wielorodzinnych, którzy od tej pory będą mogli wykorzystywać energię z fotowoltaiki nie tylko do zasilania części wspólnych, lecz także lokali indywidualnych. Moc instalacji (zgodnie z ustawą) w przypadku prosumenta zbiorowego będzie wynosić maksymalnie 50 kW,
  • prosument wirtualny – osoby, które nie mają możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej w miejscu swojego zamieszkania, co daje również możliwość czerpania zysków ze sprzedaży energii z odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika dotacje dla firm w 2022 roku

Zanim podane zostaną konkretne nazwy programów wpierających inwestycje w fotowoltaikę w firmach, trzeba przypomnieć, że szereg rozwiązań znajduje się w KPO. Z tego powodu poniższa lista ulegnie wzbogaceniu o dział: fotowoltaika dotacje unijne.

Fotowoltaika dofinansowanie – programy rządowe i regionalne:

  • Energia Plus – program ogólnopolski;
  • Gwarancja Biznesmax – narzędzie ogólnodostępne;
  • FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko;
  • Dotacja warszawska – woj. mazowieckie;
  • EKO – KLIMAT – woj. kujawsko-pomorskie;
  • OA – Ochrona Atmosfery – woj. świętokrzyskie;
  • zwolnienie z podatku od nieruchomości – Wrocław (dotyczy zakupu i montażu instalacji PV).

Fotowoltaika koszt

Oceniając koszt instalacji PV należy uwzględnić otrzymane dofinansowanie. Ponadto wszystkie urządzenia niezbędne do poprawnego funkcjonowania fotowoltaiki w firmie podlegają odpisom amortyzacyjnym.

Procedury związane z otrzymaniem dofinansowania można znacząco uprościć, korzystając ze wsparcia profesjonalnego sprzedawcy energii elektrycznej, mającego w swoim portfolio także instalacje fotowoltaiczne.