Rosnące ceny energii elektrycznej, powodowane między innymi przez problemy z dostawami wysokiej jakości węgla do elektrowni, dotyczą nie tylko gospodarstw domowych, handlu czy usług. Coraz częściej z wysoką ceną tradycyjnie produkowanego prądu zmagają się wielkie zakłady przemysłowe, dla których oznacza to kosztowne przestoje i wzrost końcowej ceny wytwarzanych produktów. Właśnie dlatego konieczne staje się poszukiwanie alternatywnych metod pozyskania energii, najlepiej ekologicznych i odnawialnych, a taką zapewniają przemysłowe turbiny wiatrowe o dużej mocy.
Fot. depositphotos.com
Elektrownie wiatrowe – rosnące znaczenie dla przemysłu
Rozwijającą się dynamicznie energetykę wiatrową można śmiało uznać za przyszłość produkcji energii nie tylko w naszym kraju. Ilość paliw kopalnych stale się kurczy, a stopień zanieczyszczenia środowiska, jaki powodują np. elektrownie węglowe, jest niezwykle wysoki. Tej istotnej wady, jak i wielu innych, są pozbawione elektrownie wiatrowe, a połączone w większą całość zespoły turbin mogą wystarczyć do zasilenia nawet dużej firmy produkcyjnej, przynosząc jej wymierne, finansowe oszczędności.
Wiatrowe zasilanie zakładów przemysłowych – jakie turbiny trzeba zastosować
Zastanawiając się nad zasilaniem dużego zakładu przemysłowego prądem pochodzącym z kinetycznej siły wiatru, trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że nie wystarczy do tego jedna turbina wiatrowa, choćby najwydajniejsza. Będzie potrzebna większa ich ilość, razem tworzących tzw. farmy wiatrowe, dzięki czemu uda się wygenerować właściwą ilość energii.
Warto w tym celu wykorzystać najnowszą generację turbin o większej mocy niż 2-3 MW stosowanych obecnie. Na rynek weszły już turbiny wiatrowe o mocy aż 6 MW, na wielu farmach wiatrowych u naszych zachodnich sąsiadów i w Stanach Zjednoczonych montuje się jeszcze wydajniejsze modele, których moc sięga 9 MW, a w planach są turbiny generujące 13 MW.
Wiatrowe zasilanie zakładów przemysłowych – fachowy montaż ma znaczenie
Powiedzmy sobie szczerze, że energetyka wiatrowa to przyszłość zasilania nawet dużych zakładów przemysłowych i już dziś warto inwestować w potrzebną do tego infrastrukturę. Jednakże warunkiem jej zastosowania nie jest tylko zakup nowoczesnych turbin wraz z osprzętem, czy znalezienie właściwej lokalizacji o wysokich zasobach wiatrowych, miejsca, gdzie występują stałe wiatry o wymaganej prędkości.
Konieczny będzie również ich fachowy, zgodny z przepisami montaż, wymagający pracy profesjonalistów, specjalistów takich, jakich znajdziemy w firmie Marpol Elektro. Warto zainteresować się jej ofertą, w tym i możliwością znalezienia atrakcyjnej pracy. Marpol stawia na ciągły rozwój, dlatego poszukuje fachowców najwyższej klasy, zapewniając im nie tylko dobre warunki zatrudnienia, ale i stałe podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Inwestującym w energetykę wiatrową daje to gwarancję, że wszystkie prace montażowe zostaną wykonane bez zarzutu, a turbiny będą pracować bezawaryjnie przez długie lata.
Wiatrowe zasilanie zakładów przemysłowych – zalety nie do podważenia
Nie da się również zaprzeczyć niepodważalnym zaletom, jakie niesie ze sobą inwestycja w turbiny połączone w jedną, wysoce wydajną farmę wiatrową, a najważniejsze, które trzeba podkreślić, to:
- niezależność energetyczna, zasilanie zakładu niezależnie od dostaw prądu z tradycyjnej elektrowni;
- niższe koszty produkcji energii, chociaż trzeba przedtem ponieść koszty inwestycji w niezbędny sprzęt, co jednak zwraca się stosunkowo szybko;
- korzystanie z niewyczerpalnego, odnawialnego źródła energii, praktycznie bez żadnego ryzyka powstania jego niedoborów;
- brak zanieczyszczenia środowiska naturalnego przy produkcji energii, takiego, jakie występuje w przypadku elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi np. dwutlenkiem węgla i innymi toksycznymi substancjami;
- stosunkowo łatwa możliwość rozbudowy już istniejącej farmy wiatrowej, w tym wymiana używanych turbin na nowsze, wydajniejsze modele o większej mocy i szybkie podłączenie ich do sieci zasilającej dany zakład przemysłowy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.