Jeżeli konieczne jest zapewnienie dwóch źródeł zasilania w jednym budynku przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa obiektu na wypadek awarii lub przerw w dostawie energii z sieci elektrycznej, instalowane są przełączniki sieć agregat, na przykład PSA-263. Takie rozwiązanie gwarantuje stały dostęp do prądu z różnych źródeł zasilania.
Fot. F&F Filipowski
Automatyczny przełącznik sieć agregat
Przełącznik sieć agregat, nazywany potocznie przełącznikiem źródła zasilania, jest powszechnie wykorzystywany w branży elektrycznej. Przełączniki sieć-agregat instalowane są w tablicach rozdzielczych instalacji elektrycznych budynków, które mogą być obsługiwane przez więcej niż jedno źródło zasilania (np. agregat prądotwórczy). W zależności od rodzaju i typu tego urządzenia zmienia się jego sposób działania i obsługi.
W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach za przełączanie źródeł zasilania i uruchamianie/wyłączanie agregatu prądotwórczego odpowiadają układy automatyki SZR (samoczynnego załączania rezerwy). W tańszych rozwiązaniach, gdzie agregaty są uruchamiane ręcznie, stosuje się przeważnie bardziej ekonomiczne dla takich instalacji przełączniki źródła zasilania.
Przełącznik sieć agregat https://www.fif.com.pl/pl/kategorie-produktow/1358-przelacznik-siec-agregat-psa-263.html musi być trójpozycyjny, z pozycją środkową 0 (gdy wszystkie styki są otwarte). Pozycje pokręteł lub dźwigni oznaczane są najczęściej jako: 1-0-2, 2-0-1 lub I-0-II. Przełączniki źródła zasilania dostępne są na rynku w 3 podstawowych wersjach, jako przełączniki krzywkowe w obudowie lub bez obudowy, a także do montażu na szynę DIN.
Przełączniki instalowane są w rozdzielni elektrycznej, gdzie w zależności od rodzaju zajmują od jednego do aż dwunastu pól.
- przełącznik krzywkowy sieć-agregat w obudowie – rozwiązanie stosowane w montażu nawierzchniowym i z prądem znamionowym 12, 16, 25, 40, 63 lub 100 A
- przełącznik krzywkowy sieć-agregat bez obudowy – urządzenie posiadające przednią płytkę z oznaczonym położeniem pokręteł, wykorzystywane w różnego rodzaju rozdzielnicach oraz obudowach
- przełączniki sieć-agregat montowane na szynę DIN – rozwiązania dostępne w wersji 1-fazowej, jak i 3-fazowe, przeznaczone do instalacji różnych typów
Rozwiązania modułowe na szynę DIN
Przełącznik modułowy na szynę DIN w wersji 1-fazowej ma szerokość 1 lub 2 modułów (do 63A). Za pośrednictwem dźwigni umożliwia on przełączanie jednego bieguna fazowego lub 2 biegunów (fazowego i neutralnego). W wersji 3-fazowej przełącznik sieć agregat może mieć szerokość od 3 do 8 modułów i posiadać napęd dźwigniowy góra-dół lub pokrętło obrotowe do przełączania 3 biegunów fazowych (oznaczenie 3P) lub 4 biegunów - fazowych i neutralnego (oznaczenie 3P+N lub 4P). Dostępne są również przełączniki sieć-agregat do montażu na szynę DIN, lecz większe gabarytowo, które wykorzystuje się w głębszych prefabrykowanych rozdzielnicach.
Przełącznik modułowy sieć-agregat PSA-263
- Sposób montażu: na szynie 35 mm
- Wymiary: 2 moduły (35mm)
- Rodzaj zacisków: zaciski śrubowe 10 mm² (linka); zaciski śrubowe 16 mm² (drut)
- Liczba biegunów: 2P
- Prąd znamionowy ln: 63 A
- Temperatura pracy: -20÷50°C
Zastosowanie
Przełączniki źródła zasilania to optymalne rozwiązanie w zakresie przełączania rodzajów zasilania. Dzięki nim, w przypadku braku zasilania z sieci, istnieje możliwość przełączenia na energię z agregatu lub innego źródła zasilania. Takie rozwiązanie staje się przydatne szczególnie zimą, gdy ryzyko wystąpienia awarii sieci energetycznej jest dość wysokie, a także wszędzie tam, gdzie pojawiają się przerwy zasilania z sieci energetycznej.
Przełączniki zasilania sieć agregat są powszechnie wykorzystywane m.in. w szpitalach, komisariatach policji, budynkach straży pożarnej i innych służb, a także w innych budynkach użyteczności publicznej. Możliwe jest ich stosowania także przez użytkowników domowych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.