• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dom niezależny od mediów — czy to się opłaca?

Opublikowano: 09-12-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

W czasach stale rosnących kosztów za media, takie jak gaz czy energia elektryczna, coraz więcej osób poszukuje metod pozwalających uniezależnić się od miejskich instalacji. W związku z tym rosnącym zainteresowaniem cieszy się koncepcja domu autonomicznego. W założeniu ma być on samowystarczalny, czyli w sposób niezależny pozyskiwać energię, posiadać własne ujęcie wody i oczyszczalnię ścieków oraz zapewniać komfort termiczny. Obecnie może to wydawać się dość abstrakcyjną i z pewnością kosztowną ideą, jednak nie niemożliwą. Warto zadbać o to, aby dom przynajmniej w pewnym stopniu był niezależny od mediów. Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym można to osiągnąć.


Fot. scott-webb/pexels Fot. scott-webb/pexels

Ekologiczne ogrzewanie domu – pompy ciepła

Zanieczyszczenie środowiska staje się coraz większym problemem na całym świecie. Wpływa negatywnie nie tylko na ekosystem, ale również nasze zdrowie, dlatego w wielu aspektach życia zaczęto poszukiwać bardziej ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest zmiana sposobu ogrzewania domu i uczynienie go niezależnym energetycznie. Fundamentalnym aspektem jest jego energooszczędna konstrukcja zapewniająca właściwą izolację i wykorzystująca specjalne materiały o dobrych parametrach izolacyjnych. Budynek powinien być też wyposażony w urządzenie generujące prąd i ciepło. W tym przypadku warto zainwestować w gruntową pompę ciepła, która może służyć do ogrzewania domu i wody użytkowej. Jej największą zaletą jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu wykluczy się szkodliwe procesy spalania.

Zadaniem pompy ciepła jest przeniesienie energii z dolnych źródeł ciepła do systemu ogrzewania w domu, zwanego górnym źródłem ciepła. W tym celu wykorzystywane są różne technologie. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z najgłębszych pokładów energii znajdujących się pod ziemią. To ekonomiczna metoda, gdyż grunt poniżej głębokości przemarzania utrzymuje z reguły stałą temperaturę powyżej 0°C, dzięki czemu działanie pompy jest stabilne. Ponadto może ona współpracować z dwoma rodzajami kolektorów: poziomym i pionowym, w których przepływa roztwór glikolu. Ten krążący w obiegu wewnętrznym czynnik roboczy jest podgrzewany do temperatury pokojowej, a uzyskane ciepło jest oddawane w skraplaczu. Roztwór trafia natomiast do zaworu rozprężnego, gdzie ulega schłodzeniu, po czym dociera do parownika i odbiera ciepło z gruntu, a cały cykl się powtarza. Pompa ciepła pozwala zaoszczędzić nawet 75% wydatków przeznaczanych na ogrzewanie i ciepłą wodę w tradycyjnych systemach.

Fot. pexels-pixabay Fot. pexels-pixabay

Studnia głębinowa – własne źródło wody

Najlepszym rozwiązaniem na uzyskanie dostępu do czystej wody i uniezależnienie się od mediów miejskich jest wykopanie własnej studni. Aby to było możliwe, na terenie domu samowystarczalnego muszą znajdować się wody podziemne. Weryfikację umożliwią mapy hydrogeologiczne lub wynajęcie geologa, który wykona odwiert. Działka musi mieć również odpowiednią wielkość, aby studnia znajdowała się 5 metrów od jej granicy, 15 metrów od osadnika gnilnego i drenażu oraz 30 metrów od przydomowej oczyszczalni ścieków. Poleca się wykonanie studni wierconej o głębokości do 30 metrów, gdyż jej budowa nie wymaga specjalnej zgody z urzędu. Realizację najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która kompleksowo przeprowadzi cały proces, a także zagwarantuje czystość i bezpieczeństwo wody.

W Polsce budowa domów samowystarczalnych nadal może wydawać się nieosiągalnym marzeniem, jednak warto dążyć do niego małymi krokami. Najlepiej zacząć od wyposażenia swojej posiadłości w ekologiczne i wydajne rozwiązania, takie jak pompa ciepła czy studnia głębinowa. Wszyscy zainteresowani tego typu usługami znajdą więcej szczegółów oferty na tej stronie.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia